Omistan 2 viiriäis kukkoa ja 6 viiriäis kanaa, 3 kanaa tämän kevään ja 3 viime vuotisia. Ovat ihan japaninviiriäisiä. Ongelma on etteivät ne muni! Viirut saapuivat minulle n. 1 vko sitten. He asuvat 120x60x60 häkissä jossa purua ja heinää pohjalla. On myös useita piiloja ja ylätaso minne kiivetä. Saatavilla on koko ajan vettä, munituspunahelttaa, poikaskalkkis, hiekkaa ja joko päivä saavat jotain vihreää esim. Kurkku, voikukanlehdet, idut... Kerta viikkoon herkutellaan jauhomadoilla! Puruja pöyhin kerta päivässä kakka varpaiden estämiseksi. Valoa riittää koska asuvat ulkosalla, lämpötila yöllä ei laske alle 10. Tarvittaessa saavat lämpöä infrapunalämmittimellä.
Miksi ei vieläkään tule munia!? Lähtöpaikassaan munivat kyllä... Ovatko viiruni vielä stressaantuneita muutosta, ja voiko mennä useita viikkoja ennen kuin munivat?
miksi viiriäinen ei muni
siksulu_
2
380
Vastaukset
- Tättärää
Ehkä. Kannattaa kysyä myyjältä!:)
- Viiriäisen tipu
Mekin ollaan muuten ottamassa viiriäisiä! Mitä niiden hoitoon liittyy?:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080