Jäikö mekkoni tulliin?

kesanmorsian

Tilasin häämekkoni kiinalaisesta nettikaupasta. Puku lähetettiin viime viikolla, ja olen nyt seurannut lähetyksen kulkua UPS:n sivuilta. Puku on saapunut Tampereelle 16.5, mutta ei ole sen jälkeen liikkunut sieltä minnekään. UPS:n sivuilla lukee "Selvitystä varten tarvitaan voimassaoleva verotustunnus tai lykkäysnumero.". Sen jälkeen lukee kuitenkin vielä että "Tuontiskannaus".

Onko kellään tietoa, mitä tuo tarkoittaa? Onko mekko jäänyt tulliin kiinni vai miksei se ole enää liikkunut eteenpäin? Mekon pitäisi siis saapua Keski-Suomeen. Olen kärsimätön!

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syksyllä keskisuomee

      Tullaus ei ole itsestäänselvyys? Ota yhteyttä Tampereen tulliin, saat todennäköisesti maksaa veroja ko. lähetyksestä. Tullin vetelykset eivät tee mitään oma-aloitteisesti, eivät edes ilmoittele....... saat vastaasi vittumaiset viranomaiset, valmistaudu henkiseen nöyryytykseen. Pahimmassa tapauksessa koirat ovat pissineet pukuusi.

    • morsian6/14

      Hei! Itse olen katsellut dressfirst sivustolta pukuja, mietityttää vain tuo tilaus ja tullimaksut. Saitko puvun? Paljon tullimaksu oli?

    • Tuatuatua

      DHL auttaa tullauksessa asiakasta. Tilasin Kiinasta vaatteita ja DHL toimitti tilauksen. Kun paketti saapui Suomeen otti DHL itse yhteyttä minuun, että tullaus saatiin hoidettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      145
      2540
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2240
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      185
      2063
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      250
      1578
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      133
      1320
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1184
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1128
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      937
    9. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      912
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      69
      894
    Aihe