Oletko harkinnut itsemurhaa?

masentunut.syöpis

Siis ihan asiallisesti haluan kysyä, että onko muita syöpäpotilaita, jotka olisivat harkinneet isemurhaa?

En tarkoita välttämättä niitä, joiden syöpää ei voi enää parantaa, toki heitäkin, mutta sellaisia, joilla hoidot toistaiseksi auttaneet, mutta tuntuu, että masentaa ja syöpä on pilannut koko elämän? Hoitojen loputtua onkin tyhjä ja masentunut, sekä ahdistunut olo ja uusiutumisen pelko on jatkuvasti mielessä ja näin kokee, että elämä on pilalla, ei koskaan enää yhtä huoletonta kuin ennen jne.

I

6

207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämä voittaa---

      Kyllä olen.

      Käytän tällä hetkellä masennuslääkkeitä ja käyn psykoterapiassa.

      • Elämä voittaa

        Sairastan toistuvaa depressiota, joten syy ei ollut pelkästään syövässä, siis tuo im-ajatus, joka onneksi meni pois.


    • -ra

      En kertaakaan

    • Syöpis

      Emme ole! Vaimo oli parantamattoman verisyöpänsä kanssa alamaissa piikitysten ajan mutta hän oli vain pettynyt, ei toivoton.
      Matkoja varten räätälöin sytopiikkejä varten uretaanista kylmälaatikon jonka pohjalle asetin kylmäkallen. Hotskuissahan on jääkaapit. Laivoilla stuertti hoiti boxin jääkaappiin.

      Vaihto sytokapseleihin lopetti tuon revohkan vaikka lääkäri sanoi niiden olevan huonompi vaihtoehto ajatellen elinikäennustetta.

      Itselläni oli itsetuhoisia ajatuksia 10-vuotta ennen syöpäni ilmenemistä.
      Lopetin töissä käymisen ja normalisoiduin.

      Syöpäni otin lähinnä haasteena.
      "Perhana! Jos tästä joku selviää niin miksi sitten en minä"?!
      Seuraava tähystys on kesäkuun lopulla.

      KAIKKIIN UHKIIN SISÄLTYY MAHDOLLISUUS!

    • Eräs ex-sp-lukija
    • gkhgjgj

      Apua kannattaa hakea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2142
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1298
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      116
      782
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      730
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      716
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe