allergiaako?

i.go.nuts

Olen huomannut että banaani ja omena aiheuttavat minulle suun kutinaa ja polttelua, samoin kuin nielun turvotusta ja närästysmäistä tuntua kaulasta palleaan. Aiemmin olen voinut syödä näitä normaalisti. Lisäksi olen huomannut että pähkinät, joissa on sitä ruskeaa kuorta (esim. saksan-, hassel- ja maapähkinä) aiheuttavat saman, mutta kuorettomat ei, ei suolapähkinäkään vaikka siinä kyseessäon maapähkinä!
Onko tämä allergiaa vai mitä ihmettä?
Voiko kyseessä olla vaikkapa torjunta-aine josta oireet johtuu?
Miten pääsen testeihin?

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkdjjjd

      Selvä allergia.

    • Monsanto on kuolema

      Äänestäkää Monsanton geenimanipuloitua allergioita ja syöpiä aiheuttavaa soijaa ja maissia vastaan. Monsanto yrittää pilata tavalliset vilja ja ruokatuotannot vaaralllisilla vilja rehu lajikkeillaan.
      Niitä myrkkyjä tuo Suomeenkin Suomen Rehu , on tuonut kaikessa hiljaisuudessa maaliskuusta 2013 lähtien!
      Round-UP myrkky on pahempi ympäristö myrkky kuin DDT ! Älkää ostako jos haluatte että pölyttäjät Mehiläiset ja sellaiset ei kuole sukupuuttoon!!
      Nimi kampanjaan!
      Jo yli miljoona 2 miljoonaa on liittynyt mukaan ja minäkin laitoin nimeni! LAUNTAINA 25.5 Klo: 14.00 on mielenosoitus Monsanton saastuttamista ja maanviljelyn tuhoa ja riistoa vastaan Helsingissä, Turussa, Oulussa.
      Tulkaa paikalle taisteluun Monsantoa vastaan! Boikotoikaa Round-up myrkkyä ja Monsanton geenimuunneltua soijaa eläin rehuna. Monsanto=KUOLEMA
      https://secure.avaaz.org/en/monsanto_vs_mother_earth_loc/

    • Anonyymi

      kdkdkdkdkdk

    • Anonyymi

      kdkdkdkdkdk kdkdkdkdkdk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe