Mulla on Elisa Kotipuhelin (09-alue) liittymä ja siinä ISDN Nettitaksa liittymä. Olen kuitenkin ajatellut vaihtaa Elisan ADSL:ään. Eikös se niin mene, että ISDN-liitymän kk-maksu n. 16 euroa tippuu nyt pois ja maksan enää kotipuhelimen kk-maksun n. 9 euroa? Ja maksaako toi liittymän vaihto ISDN:stä ADSL:ään mitään? Onko kokemuksia Elisa-käyttäjiltä?
Voisinhan toki itse soittaa ja kysyä sieltä mutta sähköpostiin eivät mitä todennäköisemmin vastaa ja puhelimella oot jonossa puol päivää ennenkuin kuin kukaan vastaa.
Kiitoksia avusta.
Elisa ISDN:stä Elisa ADSL:ään...
6
1035
Vastaukset
- kylä vaan
>Mulla on Elisa Kotipuhelin (09-alue) liittymä ja siinä ISDN Nettitaksa liittymä. Olen kuitenkin ajatellut vaihtaa Elisan ADSL:ään. Eikös se niin mene, että ISDN-liitymän kk-maksu n. 16 euroa tippuu nyt pois ja maksan enää kotipuhelimen kk-maksun n. 9 euroa?<
-Tietenkään ei enää sen jälkeen tarvitse maksaa ISDN-nettiyhteydestä kun vaihdat nettiyhteytesi ADSL-nettiyhteyteen.
Elisan ADSL toimii erittäin hyvin ja nettiliittymäsi vaihto onnistuu myös soittamalla elisan asiakas palveluun.
http://www.elisa.fi/index.cfm?t=1&o=170.00
http://www.elisa.fi/index.cfm?t=1&o=170.00 - Olli
Katselepas sanomalehti-ilmoituksia!
Eräs liike antaa myös modeemin ilmaiseksi kun teet sopimuksen siellä - tarjous voimassa vielä ensi viikon.
Ja tuli aika nopeasti, alta kahden viikon oli toiminnassa! - aloittajalle!
Elikkä, ensinnäkin. Et tarvitse lainkaan lankapuhelinliittymää kun käytät ADSL:ää. JOS haluat kuitenkin pitää lankapuhelinliittymän niin se pitää siis vaihtaa tavalliseen analogiseen puhelinliittymään, ISDN ja ADSL kun ei toimi samassa piuhassa mutta analoginen puhelin ja ADSL kyllä toimii.
Tarkoittanetkin juuri sitä että kun liittymäsi vaihdetaan ISDN:stä analogiseen?
Sitten, se tavallisen Elisan lankaliittymän kk-maksu on joko 12 e ja risat jos liittymä on perusliittymä, jos taas haluat käyttöliittymäksi vaihtaa niin kk.maksu on 6 euroa. Hinnat koskee 09-aluetta jossa näköjään asutkin.
ADSL:stä maksat normaalisti adsl-liittymän kk-maksun, nopeusluokasta riippuen.- Aloittelija
Joo, haluan pitää lankapuhelimen mutta eroon ISDN:stä.
Niin, eli tarviiko siitä maksaa mitään, että ISDN vaihdetaan analogiseen puhelinliittymään? - aloittajalle
Aloittelija kirjoitti:
Joo, haluan pitää lankapuhelimen mutta eroon ISDN:stä.
Niin, eli tarviiko siitä maksaa mitään, että ISDN vaihdetaan analogiseen puhelinliittymään?Periaatteessa menee vaihtomaksu kyllä, liittymätyypin vaihtomaksu on 6 euroa. Tosin Elisalla usein on tarjouksia jolloin sen vaihdon saa ilmaiseksi. Nyt ei kuitenkaan tällä hetkellä näyttäny olevan tarjous voimassa.
Eli kustannukset siis vaihtomaksun lisäksi, jos vaihdat sen ISDN:n käyttöliittymään niin kk-maksu on 6 euroa, jos taas vaihdat perusliittymään niin kk-maksu on 12,45 euroa, perusliittymän ja käyttöliittymän erot on paitsi kk-maksuissa niin myös puhelumaksuissa, käyttöliittymässä on kaikkiin kotimaan lankapuhelimiin 6 c/min eikä puhelun aloitusmaksua lainkaan (matkapuhelut ja ulkomaan puhelut on sitten asia erikseen, niille omat hinnat), perusliittymässä kuten ISDN-liittymässäkin, taas se puhelunaloitusmaksu ja puhelusta riippuen joko lähipuhelumaksu (lähipuhelu 1 tai 2) tai sitten jos soitat ulkomaille, matkapuhelimeen tai kaukopuhelun niin menee pvm (kauko-, ulkomaan-, tai matkapuhelumaksu).
- operaattoria
Minulla on ollut Elisan laajakaista n. 2 kk ja täytyy sanoa että surkeampaa laatua ei voisi olla (lyhyet/säännälliset yhteyskatkokset, alhainen nopeus). Olen tilannut vanhalta kunnon paikalliselta operaattorilta uuden liittymän joten homma tulee kuntoon (kokemusta on aiemmin).
Joten jos haluat laatua, käänny HPY:n (vissiin olet Helsingistä, itse en ole ?) puoleen, mutta jos vähempi laatu kelpaa ota mikä parhaalta tuntuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895