Volvo Penta MD3B vm.74

Veneilijä

MD viittaa meridieseliin, mutta onko moottori siis tehty kestämään merivettä jäähdytyksessä? Veneessä ei ole erillistä jäähdytysjärjestelmää vaan veneen pohjasta otettava vesi kiertää vesipumpun kautta suoraan koneeseen. Vene on minulla ollut aina makeassa vedessä mutta nyt olisi tilaisuus lähteä merireissulle sillä. Voiko sen siis ilman muutostöitä viedä merelle vai pilaako suolainen vesi koneen?

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hummat

      Se on kysymys johon parhaan ja turvallisimman vastauksen saa jälleenmyyjältä,
      Mutta näin maallikkona uskoisin että sillä voi ajella myös merivedessä,kuitenkin
      niinkuin perämoottorinki jäähdytysjärjestelmä täytyy huuhdella kauden lopuksi,
      tai pitemmän seisokin ajaksi makealla vedellä,tekisin saman homman MD:llekin.

    • Sailor49

      Vanhojen MD B-sarjan koneiden oikeastaan ainoa aikaa uhmaava ongelma on juuri tuo syöpyminen. Sekin tapahtuu varsin hitaasti ja merivedessä kannet taitavat tyypillisesti kestää 20-30 vuotta.

      Makeavesi on armollisempaa ja koneesi voi iästä huolimatta olla vielä hyvässä käyttökunnossa. Pieni vierailu meriveteen ei luonnolisesti aiheuta katastrofia, mutta ei myöskään paranna tilannetta.

      B-sarjan V-P:ssa on sylinterin halkaisijaa kasvatettu A-sarjaan verrattuna. Tämä on aiheuttanut jäähdytyksen kanavaseinämien lievän kapeutumisen. Syöpyminen näissä koneissa tapahtuu tyypillisesti sylinterikannen tiivistepinnan lähellä, jolloin tiivistys pettää.

      Ikävä asia on se, että B-sarjan erillisiä sylinterinkansia ei ole enää uutena saatavissa. Ruotsista on näihin päiviin asti löytynyt hyvässä kunnossa olevia käytettyjä kansia. Jos kansi menee, kannattaa panna haku esim. blocket.se -palvelun ja lähteä etsimään.

      Koneen elinikää voi kasvattaa myös putsaamalla vesikanavat niihin kertyneestä mönjästä. Se voi tosin olla vähän hanakalaa koneen ollessa kiinni. Muta jos kannet ovat auki, vesitilat/sylinterit kannattaa ehdottomasti jynssätä kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2235
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1918
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1479
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1327
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      957
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      741
    Aihe