Olen ns. likinäköinen: vasen -2.25 ja oikea -2.5
Jos hankkisin yksiteholinssit, niin mikä on se etäisyys, mistä eteenpäin alkaisin vasta nähdä tarkati? Näkisinkö siitä pisteestä äärettömään saakka tarkasti?
Minkä vahvuisilla laseilla näkisin täysin tarkasti 1 m päähän?
Ja miten nuo lasketaan?
PS. Kysymys on vaan teoreettinen ja tiedän että minä tarvitsen monitehot..
Tarkan näön alueen määritys
7
139
Vastaukset
- En ymmärrä
Miten niin tarvitset monitehot? Oletko kertonut meille vain osan tiedoista?
- arvaillaan taas
Tietysti nyt on kerrottu vain osa tarpeellisista tiedoista. Sama ongelma lähes jokaisella kysyjällä, puuttellisin tiedoin maallikot sähläävät vastauksia.
Riippuu pääasiassa iästäsi. Teoreettisesti satavuotiaana näet kaukolaseilla vain kauas ja lähelle tarkentamiskykysi on yksilöllinen. Varmaa kuitenkin on, että kaukokorjauksen päälle 1,0 tuottaa "kaukonäön" metrin päähän. Kaava on 1/etäisyys metreissä. Jos haluat nähdä 50 cm päähän, on laskelma 1/0,5m=2 eli 2 kaukolasien päälle. Olettaen, että et itse yhtään tarkenna lähelle eli akkommodoi. 45-v ei kannata tuollaisia plussia laittaa koska pystyt itse tekemään normitarkentamisen itse.
- Ketjun aloittaja
Eli silmäkortissani on seuraavat arvot:
Prescribed Rx:
Sph R -2.5 ja L-2.0
Cyl R -0,25, L -0,50
Axis R 95, L 80
N Add R 2,00, L 2,00
Dist VA R 6/6, L 6/6
Bin VA 6/6
Tyhjänä on Vision, Near, Prisms Distance ja Prisms Near
Sitten vielä toisessa kohdassa:
Sph R -2,5, L -2,25
Cyl L -0,25
Axis L90
Jos haluaisin muuntaa noita arvoja siten, että saisin yksiteholasit, joiden tarkennuspiste olisi 0,8 m päässä (tietokonetyö) niin mitä arvoja muutan silmälasireseptiin?- ei näin.
Mene optikolle. Ei tämä näin onnistu. Et ole kertonut ikääsikään.
- Ketjun aloittaja
Olen 56-vuotias mies..siis aloittaja.
- Ketjun aloittaja
Jos noista haluaa 1-teholinssit, joiden tarkennus osuu 1 m päähän niin riittääkö kun muuttaa vaan Sph-arvot -1.5 ja -1.0 arvoihin?
- Ketjun aloittaja
Kävin muissa asioissa silmälääkärillä ja kysyin tuosta ADD-arvosta. Sanoi että 1 niin silloin 1-teholasit toimivat pc-laseina hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897259- 353841
- 453440
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402572- 2092453
- 412382
- 1232276
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292179Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241898- 411864