erikokoiset pupillit

hermopinteessä

Mistähän voisi johtua minua jo pitkään kiusannut omituinen vaiva: erikokoiset pupillit? Vaiva ilmenee "kohtauksittain" ja sivuoireina on kuvottava olo sekä kaulakuoppassa näkyvä tiheä syke. Silmälääkäri on tutkinut silmät, eikä hän löytänyt syytä vaivaan.

Minulla raajat puutuvat myös helposti ja viime aikoina on myös huimannut. Nämä oireet eivät kyllä välttämättä ole missään yhteydessä pupillivaivaan...

Onkohan kellään kokemusta vastaavasta vai olenkohan uniikki?

9

5044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enummarra

      Minulta löydettiin 3 puhkeamatonta aneurysmaa sattumalöydöksenä, lääkäri juurikin sanoi että sen puolen pupilli missä aneurysma sijaitsee voi olla suurempi kuin toisen. Pyydä tt-kuviin pääsyä.

      • enummarra

        Lisäyksenä vielä, minulla juurikin oikean puolen pupilli on vasenta suurempi. Mutta en tietenkään mene takuuseen tästä, älä turhaan huolestu, sanon vain että kannattaa tarkistaa.


      • hermopinteessä
        enummarra kirjoitti:

        Lisäyksenä vielä, minulla juurikin oikean puolen pupilli on vasenta suurempi. Mutta en tietenkään mene takuuseen tästä, älä turhaan huolestu, sanon vain että kannattaa tarkistaa.

        Kiitos vinkistä! Enpä ole tullut ajatelleeksi, että kyseessä voisi olla verenkiertoon liittyvä juttu. Minun ei tarvitse kiivetä kovinkaan pitkälle sukupuuhun, tajutakseni, että geneettistä alttiutta olisi tuohon suuntaan. Pitänee tarkistuttaa asia, ettei tarvitse turhaan pelätä...


    • enummarra

      Kannattaa. Itsellä tosin löytyi aivan sattumalta aivan eri syystä.. olen tainnut itsekkin joskus miettiä pupillien erikokoisuutta mutten sen enempää siihen aikaani käyttänyt. :) Meillä myös suvussa verenkirtoon liittyviä sairauksia kummallakin puolella.

    • niiettä

      Saakos ikää tiedustella?

      • hermopinteessä

        Ikäni on 34. =)


    • Rupipupilli

      Minullakin on oikea pupilli isompi kuin vasen. On kuvattu kaulasuonet ja siinä samalla katsottiin myös pään suonet, kun meilläkin suvussa noita pullistumia on. Ei löytynyt pullistelevaa suonta tai mitään muutakaan.

      Oletko ollut sattumoisin silmäleikkauksessa? Itse huomasin pupillieron laser-leikkauksen jälkeen. Silmälääkäri on silmät sen jälkeen tsekannut, mutta ei löytynyt mitään selittävää. Myös niskavaivat voivat joskus heijastua pupilleihin, ja niitäki mulla on paljon.

      Olennaisinta tuossa pupilliasiassa on, että laajempikin pupilli reagoi valoon. Ja pieni ero pupillien koossa on ihan normaalia. Itselläni eron huomaa vain vähän hämärässä valaistuksessa. Tule sitten kertomaan, mitä löytyi!

    • enummarra

      Itse tosiaan 25 vuotias. Edelliseen kirjoitukseen viitaten itsekin huomaan eron vain hämäremmässä, meillä wc:n valot eivät valaise peilin edustaa oikein hyvin joten silloin eron huomaa, jos olen päivänvalossa peilin edessä eroa ei niinkään näy.. joten vaikea mennä sanomaan mistä se johtuu. Kerrohan ihmeessä kun tiedät tarkemmin. :)

    • Rupipupilli

      Mä oon kans huomannut, että jos "normaalin" silmän puolella on enemmän valoa, niin pupilliero on paljon isompi kuin silloin, kun molempiin sattuu valoa tasapuolisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      228
      2909
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      4
      1329
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1196
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1087
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe