Hyvät kanssaveneilijät,
Tavoitteena on löytää saaristomereltä miehistönvaihtosatama seuraavin kriteerein:
- Mahdollisimman lähellä Ahvenanmaata (pääsaarta)
- Uskaltaa jättää veneen satamaan yöksi ilman miehitystä
- Satamaan pitää päästä autolla ja bussilla
- Masto on 14 metriä korkea, joten satama ei voi olla kovin matalien siltojen takana
Parhaaksi vaihtoehdoksi mielessäni on noussut Korppoo, ja kysynkin nyt kokeneemmilta, kumpaa (jos kumpaakaan) otsikon satamista voisitte yllämainituin kriteerein suositella? Tiedostan toki, että silloin tällöin on ruuhkaa losseihin, mutta vaihdot tapahtuvat keskellä viikkoa jolloin jonot lienevät siedettäviä.
Toki muitakin kuin Korppoon satamia saa suositella.
Asiallisista vastauksista iso kiitos!
Korpoström vs. Verkan
7
620
Vastaukset
- Kkddkkd
Ei periaatteessa väliä kumpaan jätät. Verkanin ohi (pysäkille matkaa n. 300 m) menevät kaikki Korppoon kirkonkylään ajavat bussit, Korpoströmiin eivät kaikki vuorot aja. Lauttajonoista ei tarvi välittää jos tulette bussilla, busseilla etuajo-oikeus. Eikä ne jonot muutenkaan pahoja ole. Kummassakin satamassa pa-piste, septintyhjennys, ravintola, kauppa. Siltoja ei tuolla suunnalla ole.
- 8+20
Korpoströmissä tuntuu olevan väljemmin tilaa. Verkanille monet menee syömään ribsejä, ja laituri on täynnä lounasajasta eteenpäin...
- verkan parempi
Verkan on aallokolta suojaisampi kuin Korpoström, jonka ohi menee vilkas veneilyväylä. En yöpyisi Korpoströmissä, mutta Verkanissa kylläkin.
- JPKLM
Verkanin satamaan taas osuu länsituuli ikävästi, korpoströmissä läheinen pienveneväylä tekee aallokkoa. Mulla on venepaikka korpoströmissä ollut kohta 10 vuotta, hyvin on vene pysynyt laiturissa. Korpoström on paikkana rauhallisempi, Verkanin buffalossa käy paljon porukkaa ja nuorta sellaista.
Mun mielestä ei kauheesti väliä kumpaan jättää. Jos kaunis sää ja lomakausi, kumpikin ovat täynnä. - Kaksi ja kahdeksantoista
JPKLM kirjoitti:
Verkanin satamaan taas osuu länsituuli ikävästi, korpoströmissä läheinen pienveneväylä tekee aallokkoa. Mulla on venepaikka korpoströmissä ollut kohta 10 vuotta, hyvin on vene pysynyt laiturissa. Korpoström on paikkana rauhallisempi, Verkanin buffalossa käy paljon porukkaa ja nuorta sellaista.
Mun mielestä ei kauheesti väliä kumpaan jättää. Jos kaunis sää ja lomakausi, kumpikin ovat täynnä.Houtskärin Näsby. Täyttää kaikki kriteerit ja hyvät palvelut joka suhteessa.
- kkdkdkdkkdkd
Kaksi ja kahdeksantoista kirjoitti:
Houtskärin Näsby. Täyttää kaikki kriteerit ja hyvät palvelut joka suhteessa.
Näsbyyn automatka tunnin luokkaa Korppoosta, puoli tuntia lauttamatka, päälle ajomatka ja lauttaodotus. Houtskariin lauttoja menee harvemmin.
- bgghdfgsdfgsdfg
Verkan ilman muuta. Palvelut ihan eri luokka kuin ainakin aiempina vuosina Korpoströmissä. Jos toimiva bussiyhteys on kriteeri niin tällöin Verkan on näistä ainoa vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661555Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841193
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023