Odotus palkittu

AnelmaS1

Tumma orkidea tekee kukkaa. Vana on jo yli 10 cm pituinen.

Ostin kolmannen orkidean, joka on vihertävän valkoinen. Tällä kerralla ei pudonnut yhtään nuppua, kun toin sitä kotiin.

Toinen keiki, se kaikkein vanhimman poikanen, kasvaa ja alkaa jo olla ex-emonsa kokoinen, joka kuoli. Odottelen sitäkin kukkimaan. Toinen keiki kuoli. Syytä en tiedä. Nuutui vain pois.

Tyttärentyttären orkidea teki myös keikin, joka viikko sitten siirrettiin omaan purkkiin. He odottivat kukkaa, mutta uusi tulokas saatiin.

Kerroinko jo, että olen vaihtanut kastelutyyliä, kun sain ystävältäni neuvon. Kerran viikossa haalealla vedella läpi purkin niin kauan, että varmasti alusta kastuu. Ei kuulemma saa liottaa, koska siinä juuret mädäntyvät. Näin oli tapahtunut, kun vaihdoin alustoja keväällä.

Teen kastelun yleensä suoraan hanasta, mutta tuli mieleeni, että sadevesipöntössä se voi onnistua paremmin näin kesällä. Kokeilen ja kerron taas.

5

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukava lukea onnistuneista kukinnoista ja "poikasista" ! Kohta pitäisi minunkin irrottaa keiki omaan astiaansa 6-vuotiaasta emostaan. Edellinen keiki on jo kukkinutkin. Naapurini valkokukkainen on talvisin minulla "hyyryläisenä". Se innostui jo kukkimaan tekemällä nuput vanhaan varteen, 2 uutta kukkavanaa on myös nupuillaan. Olen tehnyt tukikehikon kodan muotoon ja kääntänyt kukkavanoja pystyasentoon pikkuhiljaa, on kaunis katsella pystykukintoa.
      Kohta on aika viedä nuputtomat pihakoivun alle saamaan vähän "sätkyä", viileää ja harvennan kastelua. Parissa viikossa pitäisi jotain alkaa tapahtumaan

    • Anelmas

      Minäkin vien kukkimattomat ulkotiloihin, joten katsotaan kesän lopulla, miten on käynyt. Siellä saattaa sadekin kastella, joten hoito helpottuu.
      Minäkin laitoin tuen tumman kaunokaisen nuppuvanaan. Paremmalta ne näyttävät pystyasennossa. Ovat nämä ihania kukkia hoitaa ja katsella.

    • AnelmaS

      Nyt orkideat ovat kaikki lepotilassa ja kukkansa kukkineet. Yksi näyttää ihan kuolevaltakin, mutta yritän toivoa parasta.

      Odotan kesää, että vien ne luonnon armoille ja annan kerran viikossa vesisuihkun päälle.Meinaan laittaa ne varjoisaan paikkaan, että aurinko ei niitä pääse polttamaan.

      Kerron myöhemmin, miten niiden kävi.

      • AnelmaS

        En vienyt helteeseen, ajattelin, että olisi voinut käydä huonosti. Nyt odotan kukintaa, koska kaikki ovat hyvinvoivan näköisiä. Uusia juuria pukkaa, ja läpinäkyvissä purkeissa on ihan mahtavat, vihreät juuret.


      • timarni
        AnelmaS kirjoitti:

        En vienyt helteeseen, ajattelin, että olisi voinut käydä huonosti. Nyt odotan kukintaa, koska kaikki ovat hyvinvoivan näköisiä. Uusia juuria pukkaa, ja läpinäkyvissä purkeissa on ihan mahtavat, vihreät juuret.

        Mukavaa, että tuloksiakin syntyy harrastuksesta. Toukokuussa vein yhden orkideoistani yöksi kuistille ja unohdin sen seuraavaksi päiväksi sinne auringon paahteeseen.Kaksi suurta lehteä olivat paahtuneet ruskeiksi, leikkasin ne pois ja kukkaraukka rupesi hädissään kasvattamaan kukkavartta ja nyt kukkii parasta aikaa.Joskus pieni ?? sätky antaa jotain eloa .Unohdus oli kyllä vahinko !Sen emo alkoi nuutua ja kopsautin kaiken vanhan kasvualustan pois, leikkelin mustuneet juuret poikki ja istutin uuteen kaarna-nila-hiili-kasvualustaan.Parin päivän jälkeen näytti taas elinvoimaiselta ja virkeältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      127
      1032
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe