Odotus palkittu

AnelmaS1

Tumma orkidea tekee kukkaa. Vana on jo yli 10 cm pituinen.

Ostin kolmannen orkidean, joka on vihertävän valkoinen. Tällä kerralla ei pudonnut yhtään nuppua, kun toin sitä kotiin.

Toinen keiki, se kaikkein vanhimman poikanen, kasvaa ja alkaa jo olla ex-emonsa kokoinen, joka kuoli. Odottelen sitäkin kukkimaan. Toinen keiki kuoli. Syytä en tiedä. Nuutui vain pois.

Tyttärentyttären orkidea teki myös keikin, joka viikko sitten siirrettiin omaan purkkiin. He odottivat kukkaa, mutta uusi tulokas saatiin.

Kerroinko jo, että olen vaihtanut kastelutyyliä, kun sain ystävältäni neuvon. Kerran viikossa haalealla vedella läpi purkin niin kauan, että varmasti alusta kastuu. Ei kuulemma saa liottaa, koska siinä juuret mädäntyvät. Näin oli tapahtunut, kun vaihdoin alustoja keväällä.

Teen kastelun yleensä suoraan hanasta, mutta tuli mieleeni, että sadevesipöntössä se voi onnistua paremmin näin kesällä. Kokeilen ja kerron taas.

5

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukava lukea onnistuneista kukinnoista ja "poikasista" ! Kohta pitäisi minunkin irrottaa keiki omaan astiaansa 6-vuotiaasta emostaan. Edellinen keiki on jo kukkinutkin. Naapurini valkokukkainen on talvisin minulla "hyyryläisenä". Se innostui jo kukkimaan tekemällä nuput vanhaan varteen, 2 uutta kukkavanaa on myös nupuillaan. Olen tehnyt tukikehikon kodan muotoon ja kääntänyt kukkavanoja pystyasentoon pikkuhiljaa, on kaunis katsella pystykukintoa.
      Kohta on aika viedä nuputtomat pihakoivun alle saamaan vähän "sätkyä", viileää ja harvennan kastelua. Parissa viikossa pitäisi jotain alkaa tapahtumaan

    • Anelmas

      Minäkin vien kukkimattomat ulkotiloihin, joten katsotaan kesän lopulla, miten on käynyt. Siellä saattaa sadekin kastella, joten hoito helpottuu.
      Minäkin laitoin tuen tumman kaunokaisen nuppuvanaan. Paremmalta ne näyttävät pystyasennossa. Ovat nämä ihania kukkia hoitaa ja katsella.

    • AnelmaS

      Nyt orkideat ovat kaikki lepotilassa ja kukkansa kukkineet. Yksi näyttää ihan kuolevaltakin, mutta yritän toivoa parasta.

      Odotan kesää, että vien ne luonnon armoille ja annan kerran viikossa vesisuihkun päälle.Meinaan laittaa ne varjoisaan paikkaan, että aurinko ei niitä pääse polttamaan.

      Kerron myöhemmin, miten niiden kävi.

      • AnelmaS

        En vienyt helteeseen, ajattelin, että olisi voinut käydä huonosti. Nyt odotan kukintaa, koska kaikki ovat hyvinvoivan näköisiä. Uusia juuria pukkaa, ja läpinäkyvissä purkeissa on ihan mahtavat, vihreät juuret.


      • AnelmaS kirjoitti:

        En vienyt helteeseen, ajattelin, että olisi voinut käydä huonosti. Nyt odotan kukintaa, koska kaikki ovat hyvinvoivan näköisiä. Uusia juuria pukkaa, ja läpinäkyvissä purkeissa on ihan mahtavat, vihreät juuret.

        Mukavaa, että tuloksiakin syntyy harrastuksesta. Toukokuussa vein yhden orkideoistani yöksi kuistille ja unohdin sen seuraavaksi päiväksi sinne auringon paahteeseen.Kaksi suurta lehteä olivat paahtuneet ruskeiksi, leikkasin ne pois ja kukkaraukka rupesi hädissään kasvattamaan kukkavartta ja nyt kukkii parasta aikaa.Joskus pieni ?? sätky antaa jotain eloa .Unohdus oli kyllä vahinko !Sen emo alkoi nuutua ja kopsautin kaiken vanhan kasvualustan pois, leikkelin mustuneet juuret poikki ja istutin uuteen kaarna-nila-hiili-kasvualustaan.Parin päivän jälkeen näytti taas elinvoimaiselta ja virkeältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3093
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2104
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1795
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1682
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      120
      1655
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1335
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1129
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe