Mitä palvelusatamia suosittelette Ruotsin rannikolla mentäessä pohjoisesta Tukholman korkeudelta Gotlantiin? Kokemusta on vain Sandhamnista ja Nynäshamnista, mutta varmaan vähän pienempiä hyviä satama löytyy matkan varrelta. Veneestä löytyy Arholma-Landsort satamaopas, mutta omakohtaiset kokemukset kiinnostaisivat. Millainen paikka on Öja?
Gotlantiin
M.D.
2244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pysähdyin viime vuonna Oxelösundiin ja Västervikiin. Ensinmainittu on Nynäshamnista etelään ja ihan mukava satama oli, tilaa hyvin ja kylästä löytyi hyvä ruokakauppa. Tai kaupungista, miten vain. Jälkimmäinen on suunnilleen Visbyn korkeudella, satama oli taas hyvä, olisi löytynyt jopa uima-allas. Tosin sinne ehkä ei ole niin mielekästä poiketa, kun Oxelösundista voi vetää suoraan Gotlantia kohden.
Svenska Högarna on tutustumisen arvoinen paikka ja sopivasti reitin varrella, jos Kökarilta tai Utöstä halua oikaista Tukholman saaristoon. Sopivalla tuulella väli onnistuu hyvin päiväpurjehtien. Nynäshamnista onnistuu sopivalla tuulella päiväpurjehdus Visbyyseenkin, joten ei tarvitse mennä sitä etelämmäksi pitkin rannikkoa.