Onko muut havainneet tällaista?

Laatu heittelee?

Eli varsinkin tässä viimeisen vuoden aikana on käynyt useamman kerran niin, että ostaessani näitä ruokakaupan kissanruokapurkkeja (nimeä en viitsi mainita), on sattunut niin, että täysin sama ruoka välillä kelpaa oikein hyvin samalle kissalle mutta toisinaan ei. Olen havainnut että näissä purkeissa, jotka eivät kissalleni kelpaa, on aika voimakas maksan haju. Tuntuu että eri valmistuserien välillä olisi melko suuriakin eroja laadussa. Aivan sama ruoka, joka on eri erää (purkin pohjassa näkyy eränro ja parasta ennen-päiväys), menee hyvin ja toinen erä ei.
Hyvin kelpaava ruoka ei tuoksu yhtä voimakkaasti maksalle. Myöskään kissan kyllästyminen tai muuten "huono päivä" eivät käy selitykseksi koska sama ruoka mutta eri erä kelpaa välittömästi sen jälkeen kun kissa on hylännyt pettyneen oloisena vastaavan huonon maksalle tuoksuvan purkin.
Eräs tuttuni on havainnut jonkin verran tätä samaa ilmiötä, mutta ajattelin täällä viritellä keskustelua koska kiinnostaisi tietää onko tällainen hyvinkin yleistä.
Rahaa siinä menee hukkaan, koska erän vaihtuessa hyväksikoetusta johonkin toiseen voi tulla näitä hutiostoksia parikin kertaa perätysten. Tämän vuoksi olen tehnyt nyt niin että kun löytyy hyvä erä, ostan sitten useamman tällaisen purkin jemmaan. Kun on viikko mennyt niin sitten on taas usein se probleema edessä että kaupan purkit ovat jo vaihtuneet toiseen tuotantoerään ja arpajaiset alkavat taas. Kissa on tarkka aisteiltaan, ei vaan saa sitä syömään näitä maksantuoksuisia purkkeja vaikka kuinka yrittäisi. Myöskään pelkkää purkkiruokaa en syötä vaan ihan oikeaa lihaa ja kanaa ja kalaa toki säännöllisesti myös.

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+18

      Voihan tuo olla mahdollista. Tai sitten tehtaalla on lorahtanut jotain ainetta liikaa/liian vähän. Osta broilerin fileitä, ne eivät muutu miksikään ja ovat kissalle hyväksi.

    • Niin tekee

      Olen tämän saman huomannut erään valmistajan tuotteissa. Haju on varsin pistävä ihmisnenäänkin. Välillä tämän valmistajan ruokien sisällöstäkin jo näkee huomattavia eroja, kun paloja kastikkeessa tarkoittaa lähinnä kastiketta ja niitä paloja saa metsästää kissakin tarkemmilla silmillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2559
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe