jos ette tunne liputussääntöä.
Kohteliaisuuslippukin on vieraan maan / alueen virallinen lippu.
Kohteliaisuuslippukin on vieraan maan / alueen virallinen lippu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mikäs se kohteliaisuuslipun liputussääntö sinusta on?
Oletko koskaan käynyt veneelläsi Ruotsia/Viroa kauempana?
Kohteliaisuuslippu on valtionlippu, samat säännöt kuin perälipussa.
Koheteliaisuuslippu lasketaan ennen perälippua, perälippu nostetaan ensiksi!
Opettelisitte ensimmäisenä talvena liputussäännöt ja väistämissäännöt!
Mitään liputussääntöjä ei ole. Se, että SPV on jotain ohjeita laatinut, ei niistä mitään sääntöjä tee. Joten kukin tekee lipuilla tasan niin kuin huvittaa.
Juuri näin, tunkekaa ne liput vaikka sinne, minne päivä ei paista, ja säännöt perään...
Nämä lippunatsit antaa ihmeellisen kuvan purjehtijoista. Ihan kuin kyseessä olisi joku pakollinen ja tärkeä olennainen osa purjehdusta. Passskat.
Meillä on seuran lippu perssiissä aina kun olemme liikenteessä. Miksi? Siksi, että tunnistetaan seurakaverit (tai siis ne tunnistaa meidät). Otetaan yöksi pois, jos muistetaan. Muut liput ja viirit pidetään veneen ulkopuolella, oltiin missä oltiin.
päijänteellä ja oulujärvessä riittää persiissä nokinen seuranlippu tai kauppalippu.
Hyvää kesää myös junderoille ja böndeille. Naattkaa!
mies jolla ainut värikoodi elämässään on aamulla keltainen eteen ja ruskea taakse kalsareissa, voi toki tehdä lipuilla mitä huvittaa.
Me RUK:n käyneet ja koulutetut ihmiset noudatamme sääntöjä ja etikettiä.
Jos SPV on laittanut kansiin osin kansainvälisen, osin kansallisen tavan liputtamisesta, se ei tee siitä mitään SPV:n sääntöä. Meille se on ohje, laivastoissa on liputuksesta määräykset ja rikkomuksista rangaistaan. Ja ohjeen noudattaminen on hyvien tapojen noudattamista, se on hyvin suositeltavaa niin merellä kuin maissakin.
Jätkille lipun nosto tärkeempi ku purjeen nosto.mennää koneel lippu tanko omas persees ja ollaan niin vitun amiraalii
lipunnosto ja lipputanko on yhdyssanoja.
http://www.purjehtija.fi/index.php?sivu=34692
Entäs purjeen nosto?
Taidat olla kova jätkä.
Mouhijärveltäkö sitä kirjoitellaan.
Toki sitä itse kukin saa heilua vieraila kaduilla vaikka paljain p3rs3in, jos ei esim. välitä siitä, minkä kuvan antaa suomalaisista yleensä. On jäänyt mieleen ensimmäinen lentokonematkani Kanarian saarille. Paikalliset kulkivat sunnuntaikävelyllään lapsia myöden kiiltävät kengät ja valkoiset hansikkaat kädessä. Suomipojat siinä mahareput edessä, persvako loistaen ja teepaidan helma huomattavasti napanöyhdän yläpuolella ja aamupäiväkänni örvellyksineen jo hyvässä vauhdissa.
Totta kai he senkin käyttäytymisen sietivät, aivan samoin kuin sikalansa possut. Nekin ovat mitä ovat, mutta rahaahan niistä tulee. Turistisiat nyt vain oli pakko pitää irrallaan Ihmisten joukossakin, jopa karsinoidensa (hotellit) ulkopuolella.
Mielestäni 'merten vapaus' ei välttämättä tarkoita, että ulkomaan satamissa ja vaikka kotimaan saaristossa käyttäydytään vain omien tapojen mukaan, vaikka olisi ollutkin joko omaa tai isäpapan rahaa sen verran, että vene ja gepsi löytyy.
Miten te lapset jaksattekin tällaista.