Tänä aikana ihmiset yrittävät pahaa oloaan peittää juomalla viiniä, josta paha meno ja olokin tulee. Ihmiset eivät kestä tämän ajan paineita, jotka raskaita ovat. Eivät kestä niin työssä käyvät kuin työttömätkään. Mutta jumaliset ihmiset pyytävät, että saisivat Jumalan mielen mukaista elämää elää eikä ajallista tarvetta synnissä nautita. Sielunvihollinen kyllä keksii kaikenlaista syntitarjontaa ihmisille. Tuokin juopottelu on yksi syntitarjonta sielunviholliselta.
Juoppouden synti
ajan vaarat
9116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
*>>>tänä aikana ihmiset yrittävät pahaa oloaan peittää juomalla viiniä, josta paha meno ja olokin tulee.>>>
Kohtuus kaikessa. Ei viinistä tule paha meno, kun ei juo niin kuin suomalainen.
"ihmiset eivät kestä tämän ajan paineita, jotka raskaita ovat. Eivät kestä niin työssä käyvät kuin työttömätkään.>>>
Täysin sama ongelma ollu maailman alusta asti. Sinä toistat samoja liturgioita mitä sulle on aivopesty.
"Mutta jumaliset ihmiset pyytävät, että saisivat Jumalan mielen mukaista elämää elää>>>
Tuossa on jotain ajatusta. Ihmisellä on kaksi mieltä, niinkuin sanoit ihminen voisi elää Jumalan mielellä. Keskimäärin 95 % ihmisen elämästä toimiikin Jumalan mielellä. Sydän sykkii ja veri kiertää Jumalan mielen mukaan. Myös silloin kun nukut. Silloin Jumalan mieli toimii 100%:n teholla. Valveillakin yli 80%. Kun omalla mielellä tervehdit naapuriasi käden heilautuksella ja annat käskyn, niin siinäpä se sitten olikin--->> Jumalan mielellä käsi sitten heilahtaa. Eikö?
Jos ei, niin selitä miten kaikki tapahtuu, montako lihasta työhön osallistuu ja missä kulmassa ja kuinka liikutat samaan aikaan sormiasi... Tasapaino muuttuu välittömästi kun kohotat toisen kätesi. Tuliko edes "mieleen", että sekin pitää huomioida. Ei tietenkään, Jumalan mieli sen hoitaa.
Joku vääräleuka voisi sanoa, että se hoituu automaattisesti, nii- i.. Toisaalta sähkökin tulee pistorasiasta, mihin ydinvoimaloita tarvitaan?;)
>>>eikä ajallista tarvetta synnissä nautita. >>>>
Ei mitään syntejä ole edes olemassa.
>>>Sielunvihollinen kyllä keksii kaikenlaista syntitarjontaa ihmisille.>>>>
Sielunvihollinen on aivopesty ihmisen oma mieli, ei elämää suurempi mysteeri tai karvainen peikko luciferus :D:D
>>Yuuokin juopottelu on yksi syntitarjonta sielunviholliselta.>>
Totta. Sielunvihollinen kuitenkin tarkoittaa meille eri asiaa.
Ainahan ihmiset on juonu, suomalaiset varsinki. Se mikään tämän ajan juttu ole. Nooakin muuten joi raamatussa, jos olet lukenut...
Nii Eix se vetänyt nakit silmille kun pääsi maihin ja sit huoraamaan. Täytyyhän sitä juhlia. Nooalla oli muuten sama kaava kuin jos suomalainen matkustaa laivalla Tallinnaan... :D
Itse en mitenkään uskaltaisi alkaa ryyppäämään jos olisin Jumalan kanssa kasvoista kasvoihin jutellut ja laivaa rakentanut. Joten satu kirja.
Ei se mikään satukirja ole vaan tosi kertomusta.
Kunnioitan vakaumustasi, kertomus on tosi sinulle.
kerran kaikki polvet notkistuvat Ylituomarin edessä. Sillon tuomitaan jokainen ihminen tekojensa mukaan. Ja jaetaan oikealle ja vasemmalle. ..vahvoilla on se,jolle ennen kirjoltettu sana on ollut ohjeena elämässä tai on pyrkinyt siihen. Summarum. Sillon on myöhästä sanoa,että pidin R:a satukirjana. mutta turhaahan tämä kirjoittelu on... Paitsi Jumala voi ottaa kaltaisesi kiinni ja herättää synnin unesta. Joskus kovastikin. Toivon,että niin käy.
Noin siinä käy kun aivot on pelolla pesty uskomaan Rakkauden, elämän Lähteen, tarkoituksen Antajan, Pyhyyden ja Puhtauden esikuvan olevankin kavala juonittelija, kostaja, kiristäjä, ikuista kidutusta harjoittava paholainen.
Mutta ei sulla hätää ole, minkäpä sä aivoillesi voit. Onhan niitä vieläkin tuomitsevampia kirjoja, ainakin koraanihullutuksia on tarjolla yms.
Jumala on Rakkaus!
Eikö alkoholia enää saarnata synniksi?
Olen huomannut, että näistä vanhoista synneistä ei enää saarnata synniksi muuta kuin, ehkäisy, naisten meikkaaminen ja korvakorut.
Sinulla on väärää infoa.
Näytä toteen, tai pisitäkö jonkun paikan, jossa a) automaattisesti pesevä konesynti ja b) ikkunaverhosynti kumotaan?
Hähää, eikö löydy paikkaa ?? !!