Hyväksy minut

TV-5 tulee just homoelokuva jossa yritetään nuorta homoseksuaalia käännyttää heteroksi.
Miks tuollaisia elokuvia ees tehdään? vuonna 2009?
11498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No sulta on jäänyt muutama kesä välistä. Elämme vuotta 2013. On toukokuun 25. päivä.

Äänestä
  • Siis elokuva on tehty vuonna 2009. Sitä tarkoitin.

    Äänestä

Katsoin juuri elokuvan tallennuksena ja on pakkoa sanoa, että oli yksi parhaimmista näkemistäni elokuvista. Elokuva antaa hyviä näkökulmia ja oikeanlaista ajattelua homoista. Elokuvassa päähahmon äiti on äärimmäisen uskonnollinen eikä siedä homoutta. Päähahmo kertoo olevansa homo ja mukaan tulevat psykiatrit ja muut "kääntäjät". Päähahmo tappaa itsensä elokuvan puolivälissä ja tämän jälkeen hänen äitinsä tajuaa itsemurhan olleen hänen syynsä. Lopulta päähahmon äiti tajuaa, ettei homous ole valinta ja homous on yhtä kaunis asia kuin heterous. Myönnän, että silmät vuotivat hieman.

Suosittelen katsomaan!

Äänestä
  • Mutta rankkaa kun päähahmon tarvii kuolla ennen kuin äitinsä hyväksyy hänen homouden!

    Äänestä

tosi hieno elokuva.

Äänestä

Siis onko kyseessä elokuva "Prayers for Bobby"? Sehän löytyy muun muassa youtubesta, tosin ilman tekstityksiä toki. Kyseessähän on aivan mahtava leffa, joten en ymmärrä tuota kyseenalaistusta. Kaikkien, etenkin vanhempien joilla on homoseksiaali lapsi, tulisi nähdä se! Kannattaa katsoa myös Sigourney Weaverin tunteellinen haastattelu elokuvan teosta ja mitä tunteita se oli herättänyt.

Äänestä

Onneksi huomasin tämän viestiketjun eilen ajoissa, näin juuri siitä sillaltahyppäämis-kohdasta eteenpäin. Täytyy myöntää että vollotin suurimman osan ajasta, niin läheisesti liittyi omaan elämääni ja jatkuvaan pohdintaan siitä, milloin tulen vanhemmilleni kaapista ulos, ja hyväksyvätkö he minut sitten kun joskus tulevaisuudessa kerron. Mutta upea elokuva, harmi kun en nähnyt aivan alusta asti.

Äänestä
  • Sen pitäisi tulla ens yönä uusintana

    Äänestä

Klo 2.30 alkaa yöllä. TV-5.

Äänestä

Aivan loistava kuva :)

Äänestä

Ihan sattumalta rupesin silloin katsomaan tuota elokuvaa. Se oli tosi raju. Yleensä keskushenkilö ei kuole elokuvan puolivälissä, joten hetken aikaa sillaltahyppäämiskohtauksen jälkeen pohdin, miten poika voi jäädä eloon, halvaantuuko hän pahasti vai miten tarina tulee jatkumaan.

Minusta oli kuitenkin hyvä, että tarinassa tapahtui noin traaginen käänne. Pojan kuolema pisti ymmärtämään, miten peruuttamattomat seuraukset voi olla oikeassa olemisen tarpeella. Jumalan sana on ihmistä varten, eikä ihminen Jumalan sanaa varten.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Homon äiti kirjoitti:

TV-5 tulee just homoelokuva jossa yritetään nuorta homoseksuaalia käännyttää heteroksi.
Miks tuollaisia elokuvia ees tehdään? vuonna 2009?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu