Tiedosto MOV => DVD:lle

Maria M_M

Moikka!

Semmoinen ongelma olisi, kun olen kuvannut lasten kevätjuhlat iPhone 4:lla, ja nyt pitäisi polttaa DVD että voisimme lähettää isovanhemmille nähtäväksi. Mutta, miten tämä onnistuu, vai onnistuuko tämä?! Olen yrittänyt koko päivän enkä ole päässyt yhtään eteenpäin koko hommassa....

Luin jostain, että varminta olisi polttaa DVD:lle MPEG2 muodossa, kun ei ole varmuttaa minkälainen DVD soitin on. Onko näin? Onko olemassa ilmaista ohjelmaa jolla voisi iPhonen MOV tiedoston muuntaa MPEG2 muotoon tai johonkin vielä parempaa DVD:lle sopivaan muotoon??!!

Kiitos avusta!

3

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BASF chromdioxid

      http://lmgtfy.com/?q=convert mov to dvd

      "Luin jostain, että varminta olisi polttaa DVD:lle MPEG2 muodossa, kun ei ole varmuttaa minkälainen DVD soitin on. "

      Juuri niin. Levy on syytä polttaa muotoon dvd-video. Mutta jos soitin tukee Divx:ää, se tukee myös Xvidiä. Nämä ovat MPEG4:n mukaisia koodaustapoja, jotka pakkaavat dataa tehokkaammin, joten videotiedosto vie vähemmän levytilaa laadun suuremmin kärsimättä. Nuo voi polttaa tavallisena datalevynä, mutta tiedoston on kokemukseni mukaan yleensä oltava AVI. Tarkoittaa sitä, että Xvid-koodattu video laitetaan "kuoreen", joka on tyyppiä AVI. Uudemmissa soittimissa voi ola muitakin mahdollisuuksia.

      Dvd-soittimethan pystyvät näyttämään resoluutioita SD:hen (720×576 pikseliä, PAL) asti. Jos video on HD:tä, se pitää uudelleenskaalata SD:ksi.

      • BASF chromdioxid

        "Jos video on HD:tä, se pitää uudelleenskaalata SD:ksi"

        Riippuu muunnosohjelmasta, mutta voisi kuvitella, että jos valitset muunnoksen tulokseksi dvd-videon tai siihen viittaavan, ohjelma tekisi skaalauksen automaattisesti.

        Kaiken muunnoksen voi tehdä hyvin tai huonosti, eli eri ohjelmilla voi saada huomattavasti erilaisen lopputuloksen, laadullisesti siis. Asiaan perehtymällä pääsee yleensä parhaisiin tuloksiin. Ohjeita useiden muunnosohjelmien käyttöön löytyy netistä viljalti. Esim. tuolta:
        http://www.videohelp.com/
        http://www.google.fi/


    • Helppokäyttöinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      97
      2288
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe