Tiedosto MOV => DVD:lle

Maria M_M

Moikka!

Semmoinen ongelma olisi, kun olen kuvannut lasten kevätjuhlat iPhone 4:lla, ja nyt pitäisi polttaa DVD että voisimme lähettää isovanhemmille nähtäväksi. Mutta, miten tämä onnistuu, vai onnistuuko tämä?! Olen yrittänyt koko päivän enkä ole päässyt yhtään eteenpäin koko hommassa....

Luin jostain, että varminta olisi polttaa DVD:lle MPEG2 muodossa, kun ei ole varmuttaa minkälainen DVD soitin on. Onko näin? Onko olemassa ilmaista ohjelmaa jolla voisi iPhonen MOV tiedoston muuntaa MPEG2 muotoon tai johonkin vielä parempaa DVD:lle sopivaan muotoon??!!

Kiitos avusta!

3

419

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BASF chromdioxid

      http://lmgtfy.com/?q=convert mov to dvd

      "Luin jostain, että varminta olisi polttaa DVD:lle MPEG2 muodossa, kun ei ole varmuttaa minkälainen DVD soitin on. "

      Juuri niin. Levy on syytä polttaa muotoon dvd-video. Mutta jos soitin tukee Divx:ää, se tukee myös Xvidiä. Nämä ovat MPEG4:n mukaisia koodaustapoja, jotka pakkaavat dataa tehokkaammin, joten videotiedosto vie vähemmän levytilaa laadun suuremmin kärsimättä. Nuo voi polttaa tavallisena datalevynä, mutta tiedoston on kokemukseni mukaan yleensä oltava AVI. Tarkoittaa sitä, että Xvid-koodattu video laitetaan "kuoreen", joka on tyyppiä AVI. Uudemmissa soittimissa voi ola muitakin mahdollisuuksia.

      Dvd-soittimethan pystyvät näyttämään resoluutioita SD:hen (720×576 pikseliä, PAL) asti. Jos video on HD:tä, se pitää uudelleenskaalata SD:ksi.

      • BASF chromdioxid

        "Jos video on HD:tä, se pitää uudelleenskaalata SD:ksi"

        Riippuu muunnosohjelmasta, mutta voisi kuvitella, että jos valitset muunnoksen tulokseksi dvd-videon tai siihen viittaavan, ohjelma tekisi skaalauksen automaattisesti.

        Kaiken muunnoksen voi tehdä hyvin tai huonosti, eli eri ohjelmilla voi saada huomattavasti erilaisen lopputuloksen, laadullisesti siis. Asiaan perehtymällä pääsee yleensä parhaisiin tuloksiin. Ohjeita useiden muunnosohjelmien käyttöön löytyy netistä viljalti. Esim. tuolta:
        http://www.videohelp.com/
        http://www.google.fi/


    • Helppokäyttöinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe