Siperianhernepensas - mielipiteitä ?

novosibirsk

Siperianhernepensas oli ennen aika yleinen rehevä "aitakasvi" tai yksittäiskasvi, mutta varsinkin aitakasvina, jota voi kai leikata mieleiseensä korkeuteen.
Miksiköhän sitä ei enää näy ? Pitäisi hankkia jotain aitapensasta, tuli mieleen rehevät siperianhernepensaat. Mitä mieltä olette niistä ? Siis plussat ja miikat.
Mahtaako olla mitään miikkaa ? En toivo mitään mahdotonta, että pensaan pitäisi ensimmäisenä vuonna kasvaa kolme metriä korkeaksi.
Tontti on aika iso, joten korkeaksikin kasvava pensas etäällä, mäennyppylällä olevasta talosta sopii tuulensuojaksi ja paikoin "kokoamaan" pihaa kokonaisuudeksi.

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihervarpu

      Hernepensas on jäänyt pois käytöstä siihen iskeneen härmätaudin takia. Pensaan lehdistö peittyy kauttaaltaan valkoharmaaseen härmään. Ei näytä kivalta ja kaiketi siinä kasvukin häiriintyy.
      Torjunta-aineet ei tunnu auttavan, eikä vastuskykyisiä taimia taida vieläkään saada.

    • kysyjä

      Kiitos ! Arvostan asiantuntevaa vastaustasi.
      Kasvienkin maailma, haittoja aiheuttavat taudit mukaanlukien, tuntuu muuttuvan
      aika äkisti nykyään, kun emme elä enää "luomumaailmassa" vaan saasteissa.
      Oli tietenkin ennenkin kasvitautinsa.
      Ei luomu ole mkään tae mistään.

    • poltinkarva

      Härmätaudin takia hernepensaan sijaan alettiin myydä aroniaa. Myös tuomipihlaja tuli myyntiin korvaamaan hernepensasta. Miten olisi vaikka marjatuomipihlaja aidanteeksi?

    • sopii meille

      Meillä on ollut koko rivitalomme tonttia reunustava siperianhernepensas. Se kasvoi vuosia ilman leikkauksia, joten siitä tuli todella tuuhea vain latvasta. Nyt toissa kesänä ne vetäistiin sitten polvenkorkuiseksi, ja nyt tänä keväänä uusi leikkaus n. vyötärön korkeudelle. Erittäin tuuhea nyt alhaalta asti. Ei mitään miinuksia ainakaan meidän kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe