Mikä lintulaji?

Näin tässä erikoisen linnun. Kyyhkyn näköinen, hieman kuten Turturikyyhky, mutta pää ja kaula n. kuparinruskea, kaulassa kirkkaansininen laikku, peräpäässä mustaa ja valkoista. Pyhtäällä hiekkatien reunassa istui koivun oksalla, eikä juuri ihmistä pelännyt.

terv. Rami.
5305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

närhi

Äänestä

Ei ollut Närhi, tunnen sen, koska samoilla paikoilla niitäkin on, oli isompi ja kyyhkyn mallinen.

Äänestä
  • Joku tarhakarkuri. Sitä tukee myös tuo pelkäämättömyys.

    Äänestä

Juupa juu, aikani kun tutkin, niin ei ole suomen varsinaisia asukkeja, satunnaismuuttaja, eli idänturturikyyhky.

Siinä se.

Äänestä
  • Jaa, miksi ei turturikyyhky.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rami. kirjoitti:

Näin tässä erikoisen linnun. Kyyhkyn näköinen, hieman kuten Turturikyyhky, mutta pää ja kaula n. kuparinruskea, kaulassa kirkkaansininen laikku, peräpäässä mustaa ja valkoista. Pyhtäällä hiekkatien reunassa istui koivun oksalla, eikä juuri ihmistä pelännyt.

terv. Rami.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu