Orvokeista lähti väri

haaleevaalee

Ostin keltavioletteja orvokkeja, ne oli pienissäpottitaimissa ja istutin ne isompaan koriin johon laitoin uutta multaa. Väri on kuitenkin orvokeista haalennut, aivan kuin auringonvalo olisi ne haalistanut. Olen nyt antanut niille lannoitetta mutta palanneeko väri takaisin? Uudet kukat jotka puhkeavat ovat myös haaleita. Enpä ole moista ennen nähnyt, mikä auttanee?

2

343

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leikkaanko vai enkö

      Tummat orvokit pitävät aika hyvin värinsä, ainakin tummat violetinsiniset, joissa on kivasti eri sävyjä, vaikka taimena ostettaessa ne näyttävät samansävyisiltä.
      Vaaleat yleensä haalistuvat.
      Minäkin Istutin yhteen laatikkoon sekaisin kelta-violetteja ja keltaisia orvokkeja.
      Keltavioletit ovat haalenneet, mutta yksiväriset keltaiset ovat oikein kauniin voimakkaan keltaisia.
      Vaaleanlilat, kaksiväriset ovat myös haalistuneet, eivät näytä paljon miltään enää.
      Taivaansiniset ovat vielä kauniita.
      Opin, mitä värejä ostan ensi kesänä. Valkoisia laitan usein sekaan. Valkoinen raikastaa kukkapenkkiä muutenkin ja korostaa värejä.
      Olen lannoittanut ahkerasti orovokkejani ja ne voivat vieläkin hyvin, kukkivat ja ovat reheviä, vaikka laitoin ne aikaisin keväällä. Vähän ne ovat jo liian pitkiksi venähtäneet, alkavat kaatuilla ja laota. Mietin uskaltaako leikata, kuulemma orvokit aloittavat uuden kasvun, jos leikkaa. Pitääkö paikkansa, tietääkö joku ? Ja paljonko pitää jättää kukkavartta ?

    • nipsnaps4

      Minä pätkäsin ne vaalenneet orvokkini viikko sitten aika matalaksi. Muutama kukka on jo auennut. Kukat on aikapitkässä varressa mutta kirkkain värein.
      Saksilla napsin niin että jäi n. kolmasosa kasvista jäljelle. Jännä seurata miten jatkaa kasvamistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe