Montulla ampuminen sallittua?

woofoodsafdoogo

Tiedän täällä pohjoisessa erään hyvän montun, jossa on jäljistä päätellen ammuttu ennenkin, mutta kävin tässä vähä aika sitten testaamassa uutta haulikkoani ja huomasin, että uusia patruunoita tai hylsyjä ei ollut missään.

Joten onko nykyään kieletty soramontulla ampuminen vai mitenkä se nyt menee?

16

4652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee noin

      jos oli ollut hiukan fiksummat kaverit ja keränneet hylsyt pois..

    • törmäyskraateri

      Eipä tietenkään ole mitään asiaa mennä ampumaan millekään montulle, ellei se ole omasi tai ole maanomistajan lupaa monttuammunnalle. Metsästysaikaan voi tietenkin ampua alla kerrotun mukaisesti.

      Ampumaratojen väheneminen tekeekin asian mielenkiintoiseksi, toimitaanko tulevaisuudessa siten, että metsästysreissulla, soveliaassa paikassa, turvallisuusasiat tietenkin huomioiden, aina ammutaan sopivaan, mukana vietyyn kohteeseen, että voidaan todeta aseen kohdistus, toiminta, ja ehkä myös hieman harjoitella. Näen tämän toiminnan jopa suotavana, ratojen vähentämisestä johtuen voidaan kaikille ympäristön tarkkailijoille antaa välitön palaute luonnossa lisääntyneinä aseiden laukausääninä.

      • Epäviralliset ampumaradat tulevat lisääntymään tulevaisuudessa kun varsinaisia ampumaratoja suljetaan mielivaltaisin perustein.


    • panee jo nauruksia

      En olekaan kuullut sellasista mielivaltasista perusteista, kyllä sulkemiset perustavat ihan ympäristölakiin.
      Suomessa ei mielivaltaa.

      • Mitäpä sitä mieletön

        "Suomessa ei mielivaltaa"

        Ei niin. Eikä Tukholmassa.


    • outoa jorinaa

      Mitähän se Tukholma nyt monttuampumiseen liittyy ?

      • luvallista

        Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.


      • ~¢~
        luvallista kirjoitti:

        Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.

        no ainakin metsästys on aika hankalaa, jos sitä saa tehdä pelkästään ampumaradalla. Tuskin siellä saa edes eläimiä tappaa, vaikka onhan noita nähty ampumaradan roskapöntöissä koirien ja kissojen raatoja. Siellä kun ne päiväkaudet muhii niin haju on järkyttävä.


      • DWK.
        luvallista kirjoitti:

        Sama asia kiinnostaisi minuakin.Eli onko lain mukaan luvallista ampua(kiväärillä ja pistoolilla) omilla mailla?Tietysti niin että ei aiheuta vaaraa muille.

        Se ei saa aiheuttaa myöskään haittaa.


    • luvallista

      No metsästys ja tarkkuusammunta ovat kyllä kaksi eri asiaa.Metsästyshän vaatii myös omat lupansa.Onko kellään varmaa tietoa omilla mailla ampumisesta???

      • Omilla mailla saa

        ampua, kunhan ei aiheuta vaara muille. Siinä se.


    • gdfsgh

      Maanomistajan luvalla saa ampua montulla, pellolla yms, näin teen itsekin.
      Laki sanoo että ammuattaessa ELÄINTÄ tulee olla väh 150m matkaa lähimpään asuttuun rakennukseen, tai asunnon haltijalta pitää pyytää lupa.
      Eli montulla saa ampua, mutta jos montulla käy koko suku ja kaverijoukko tai jos naapuri on viherpiiperö niin ampuminen loppuu. Ensin aletaan vaatia ympäristölupaa koska ampuminen on runsasta ja toistuvaa. Sitten valitetaan kotirauhan- tai lintujen pesinnän häirinnästä.

      Eli ampua voit laillisesti, mutta älä ammu hirveän usein ettei synny valittamisen aihetta. Itse ammun kesäisin ekä kerran kahdessa viikossa. Ja pyysin vielä naapureilta luvan vaikken sitä edes tarvitse.

    • kuhtolerppa

      Kuinkas noita ampumaratoja saa käyttää? Voiko treenata ampumista vain sellaisilla radoilla, joihin oma metsästys seura kuuluu?

      • -jk-

        Ampuradat ovat lähes pääsääntöisesti yleisiä kaikille avoimia paikkoja. Ratoja yleensä ylläpitävät ampuma/metsästysseurat. Vieraat ovat erittäin tervetulleita koska tuovat rahaa seuralle jolla sitten ylläpitävät näitä ratoja. Huomioitavaa on myös se että näillä radoilla ei tarvitse olla omia kiekkoja vaan ne kuuluvat hintaan.
        Itse käyn ampumassa compak sportingia ympäri etelä-suomea eri radoilla ja olen aina vieraana.


    • adfasdfafsd

      Enpä ole koskaan ajatellut että saako ammuntaa harjoittaa vieraalla maalla. Vahinkoa ei tietenkään saa tehdä, joten onko se sallittua että ampuu lyijyä soramontun penkkaan, voidaanko se katsoa roskaamiseksi tms.? Kuten huomasit niin hylsyjä ei tietenkään jätetä montulle, meinasitko itse jättää?

      Ampumaradan perustaminen taitaa vaatia ympäristöluvat nykyisin, joten sellainen on lähes mahdotonta tehdä, ainakin jos ei edes omista soramonttua.

    • hotboyerkki

      Tämä montulla ampuminen tuli selväksi. Entä kumpareella ampuminen? Onko merkitystä kuinka korkealla ollaan merenpinnasta? Entä montusta kumpareelle ampuminen ja päinvastoin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      90
      7424
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7285
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      5020
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      120
      4663
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4530
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      85
      4245
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      111
      4040
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      158
      1684
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1449
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      232
      1300
    Aihe