Pysäköintisakko kallis

Eikö tuota pysäköintisakkoa voisi laskea tai suhteuttaa tuloihin? 40 euroa on työttömälle jo iso summa ja sakko masentaa yhdessä työnhakuhylsyjen kanssa.
11144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Monella työttömällä ei ole edes autoon ja sen ylläpitoon varaa joten miksi kitiset jos olet sakkopaikalle jättänyt.

Äänestä
  • No, itseasiassa sain pysäköintivirhemaksun poliisitalon läheiseltä parkkialueelta. Asioin poliisitalolla hakemassa lupakirjaa. Jonotus oli pitkä ja kesti hieman yli sen kaksi tuntia, johon kiekkopaikka oikeutti. Olisin halunnut käydä tarkistamassa kiekosta ajan, mutta en voinut lähteä jonosta, sillä jonotusnumero oli vihdoin lähellä ja päivä oli lähestymässä loppuaan.

    Autoani pidän vaikka ei minullakaan olisi siihen varaa, sillä nähdäkseni se helpottaa työnsaantia. Kaupunkini julkiset liikennejärjestelyt eivät ole mitenkään huimaavat ja lisäksi ne vasta kalliit ovatkin.

    Kyllä minä välitän siitä minne autoni jätän, vaikkei koko pysäköintisakkoa olisikaan.

    Äänestä

Mistä niitä sakkoja tulee? Ei ne minulle anna sakkoja kun en pysäköi väärin.
Jos sakko olisi 10€ niin kukaan ei enään välittäis mihin auton jättäis.

Äänestä

Eihän se mikään sakko ole jos se ei kirpaise. Ei olisi mitään tehoa semmosessa 20e sakossa.

Äänestä

Pysäköintisakkoa ei ole mitään pakko ottaa. Auton voi pysäköidä paikkaan, jossa sakosta ei ole vaaraa.

Äänestä

Kyllä, pysäköinnin valvonnan voisi lopettaa kokonaan, ja pysäköinninvalvojat voisivat etsiä oikeita töitä, ja lopettaa ihmisten kiusaamisen.

On väärin, että inhimillisestä erehdyksestä rangaistaan, erehdyksestä jossa kukaan ei vaarannu mitenkään, harmittomasta erehdyksestä, siis siitä kun pysäköintikiekko unohtuu, tai sitä ei muista "säätää" oikeaan aikaan.

Jos joku summa olisi pakko periä, niin vitonen olisi sopiva, mutta niinkuin sanoin, etsikää pysäköinninvalvojat oikeita töitä, ja lopettakaa ihmisten kiusaaminen !

Monelta varmaan on mennyt päivä pilalle, kun on saanut jonkun typerän parkkiasakon.

Äänestä
  • Siis sakon saa siitä kun unohtaa sen v.t.n lätkän laittamatta, vaikka ei viipyisi kaupassa kuin viisi minuuttia, todella tyhmää.

    Äänestä

Virheellisestä pysäköinnistä ei seuraa sakkoa, kuin silloin jos pysäköinti aiheuttaa vakavaa vaaraa. Sakko tulee päiväsakkoina tulojen mukaan.
Tällöin sakon kirjoittaa poliisi. Muutoin virheellisestä pysäköinnistä seuraa pysäköintivirhemaksu, jonka suuruus riippuu paikkakunnasta. Esim. Helsingissä se on 60 euroa.

Äänestä

Eihän parkkisakosta voi syyttää kuin itseään. Itse olen pari kertaa saanut 50 euroa, mutta virhe/erhe/huolimattomuus on ollut ihan omaa syytäni.

Kuka käskee rikkoa pysäköintisääntöjä? Ei kukaan?

Äänestä
  • Kyllä käskee rikkoa. Kylttejä laitetaan ansoittamalla siten että kuljettaja ei voi niitä aina kohtuudella havaita.

    Jonkun pitää ampua kiväärillä päähän kusetusyrityksen johtajia.

    Äänestä

Olet oikeassa. 15 euroa olisi kohtuullinen mutta 40-60 euroa on aivan liikaa. Miten vittu se on mahdollista että eutoilijoita voidaan kusettaa joka mutkassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aijaija kirjoitti:

Eikö tuota pysäköintisakkoa voisi laskea tai suhteuttaa tuloihin? 40 euroa on työttömälle jo iso summa ja sakko masentaa yhdessä työnhakuhylsyjen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu