"tinnittäjät"

dinninnä

Itellä takana 28 vuotta tinnitusta ja kyselisinkin teiltä, joilla tinnitusta ollut pidempään, onko se muuttunut vuosien varrella? Jollain tavalla olen elänyt tinnin kanssa näinkin pitkään suht normaalisti, tottunut en ole ja tuskin siihen kukaan tottuukaan. Nyt viimeisen parin kuukauden aikana on tinnitus muuttunut, korkeiden äänien soiminen, sirinä ja napse on saanut lisäkseen matalampaa "ujeltamista", joka häiritsee nyt aivan eri tavalla. Siihen jopa herää yöllä ja päivisin ei voi olla kuulematta tätä ujeltamista. Molemmissa korvissani on varmaankin kymmeniä eri asteisia ääniä, joita pystyy jopa laskemaan erikseen. Tämä nykyinen muutos kyllä invalidisoi aivan toisella tavalla. Onko kenelläkään vastaavaa tapahtunut?

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinnitusta

      Ootko käyny putsauttamssa korvat?

    • pärjään hyvin

      On muuttunut sillä tavalla että on tullut matalammaksi ja ikään kuin humisevammaksi, mikä ei ole niin pahaa kuin alkuvuosien korkeä vingunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      130
      4938
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      196
      4797
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      3198
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      45
      1536
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1362
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1245
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe