"tinnittäjät"

dinninnä

Itellä takana 28 vuotta tinnitusta ja kyselisinkin teiltä, joilla tinnitusta ollut pidempään, onko se muuttunut vuosien varrella? Jollain tavalla olen elänyt tinnin kanssa näinkin pitkään suht normaalisti, tottunut en ole ja tuskin siihen kukaan tottuukaan. Nyt viimeisen parin kuukauden aikana on tinnitus muuttunut, korkeiden äänien soiminen, sirinä ja napse on saanut lisäkseen matalampaa "ujeltamista", joka häiritsee nyt aivan eri tavalla. Siihen jopa herää yöllä ja päivisin ei voi olla kuulematta tätä ujeltamista. Molemmissa korvissani on varmaankin kymmeniä eri asteisia ääniä, joita pystyy jopa laskemaan erikseen. Tämä nykyinen muutos kyllä invalidisoi aivan toisella tavalla. Onko kenelläkään vastaavaa tapahtunut?

2

374

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinnitusta

      Ootko käyny putsauttamssa korvat?

    • pärjään hyvin

      On muuttunut sillä tavalla että on tullut matalammaksi ja ikään kuin humisevammaksi, mikä ei ole niin pahaa kuin alkuvuosien korkeä vingunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      89
      3084
    2. 68
      1058
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      978
    4. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      22
      916
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      289
      877
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      140
      808
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      774
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      691
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      49
      670
    10. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      642
    Aihe