Hysteerinen keskustelu siis jatkukoon koska en saanut kyseiseen kysymykseen kuin yden vastauksen.
Eli minkä ikäisenä koirapuistoon?
Eli minkä ikäisenä koirapuistoon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kun koirasi on siihen valmis. En muista, mutta sulla tais olla pienirotuinen koira.
eli järjen mukaan, ei iän. Kun rokotukset on kunnossa, ni jos eikai ole syytä pitää poiskaan sieltä.
Eli, kysy muilta puistossa olevilta, voiko pennun tuoda.
Jos meno näyttää villiltä,pidä pieni pois jaloista.
ja seuraukset ovat luettavissa...
kyseinen koira tuli vasta meidän jälkeen paikalle ja pentu OLI jaloissani kun koira hyökkäsi.
Eli lisää hyviä neuvoja,KIITOS
Itse en vie pentuani (jää alle 10 kiloiseksi) niin kauaa kun se kasvaa - eli käytännössä siis en ainakaan ennen kuin se on 8 kuukautta vanha. Dobermannin tms pennun, mikä on jo pentuna suht iso, voisin viedä siinä vaiheessa kun se on 1o kiloine. Siinä vaiheessa alkaa olemaan jo tarpeeksi vankkarakenteinen ettei joka kolhusta satu.
Taisit muuten olla juuri se ainut joka vastasi viimeksikin...
jotain vastata. Koirapuistoja, kuin myöskin niissä koiriaan käyttäviä ihmisiä on monenlaisia. Oman kotipaikkani viereisessä kaupungissa sijaitsevat kaksi k-puistoa ovat varsin ala-arvoisia, jos vertaa esim. Hesan puistoihin. Yleensä näissä puistoissa käyttävät koiriaan sellaiset henkilöt, jotka eivät todellakaan ole viitsineet/jaksaneet/vaivautuneet kouluttamaan koiriaa siten, että niiden kanssa voisi muille yleisille paikoille mennä. Lisäksi nämä samaiset ihmiset, jotka välttämättä eivät edes tunne koiriaan, sanovat varsin herkästi, ettei se mitään tee. Näitä tulee ehdottomasti varoa, eikä todellakaan luottaa missään nimessä. Poikkeuksiakin toki on, mutta harvassa. Eli siis itse en milloinkaan vie pentuja puistoon juuri em. syistä ihan sen vuoksi, ettei niille tule väärää käsitystä aikuisista, muun rotuisista lajitovereista. Vastaukseni sinulle tämän pitkän fraasin jälkeen kuuluukin, että vie vasta sitten, tai silloin kun aivan 100%:lla varmuudella tiedät, että puistossa jo olevat aikuiset koirat ovat luotettavia pennun suhteen, tai sitten silloin, kun pentusi on muita "reittejä" kautta saanut tuntumaa aikuisiin koiriin. Älä tee sitä virhettä, että pentusi ensimmäinen kanssakäyminen vieraan aikuisen kanssa onkin pennullesi järkyttävä kokemus. Koirallahan on tunnetusti pitkä muisti - se kestää sen elämän ajan!
ihmisiä löytyy valitettavasti täältä Järvenpäästäkin. Täällä kun on omat koirapuistot isoille ja pienille koirille. Kuitenkin tietyt ihmiset käyvät säännöllisesti isojen koiriensa kanssa pienten koirien puistossa ja joskus meno on liikaa pienille koirille, saati pennuille.
Kuitenkin useimmat näiden suurten koirien omistajat tulevat puistoon autolla, saman tien voisivat ajaa sinne suurten koirien puistoon.
Ei aina jaksa ymmärtää tätä itsekeskeisyyttä.