Tällainen oli sitten haussa Viitasaarella. Ja kuinka ollakaan, yllätys yllätys, virkaan valittiin kaupunginhallituksen jäsen (demari). Ei varmaan ollut yhtään järjestetty (suojatyö)virka, eheeei?!?!
Meni maku lopullisesti tän paikkakunnan touhuilusta.
Työllisyyspäällikön virka
29
703
Vastaukset
- kylkyl3
Tätähän se täällä juurikin on. Valmiiksi oli virka tädille jo tehty, hakuilmoitus oli pelkkä muodollisuus.
- kai on tulospalkkaus
siinähän sitä työsarkaa tässä kunnassa riittääkin. onnee vaan hälle :D
- voihan vts
No ainakin yksi työtön vähemmän sitten täällä.
- candykingi
Ja kuinka monesti on kaupunki hakenut työntekijöitä... Aika suhteilla sinne näköjään porukkaa otetaan. Yrityksistä ja muista työllistäjistä kertoo aina aika paljon se, jos sinne ei koskaan haeta porukkaa mutta se silti välillä vaihtuu. Luulisi että aina valittaisiin virkaan paras, eikä vain sitä kuka sattuu olemaan tuttu, mitä järkeä siinä toiminnassa on... Minusta on törkeää miten paljon ihmiset palkkaavat kavereitaan töihin, kun sitten monesti ne oikeat osaajat jäävät ilman ja ne kaverit ei osaa paljon mitään. Noh, osaa ne muuallakin Suomessa, sivusta saanut katsoa tuota touhua ja kyllä ihmetyttää, eikö työnantajia kiinnosta yhtään ajatella firman parasta?
Muutenkin Viitasaaren kaupungin touhu on kyllä erikoista kun mietitään mitkä firmat ovat saaneet mitäkin etuja ja takauksia. kuten mm. Keilahalli ja Kuntoliikunta, Savivuori... Ihan reilua toisille yrittäjille, että toiset saavat tilat jollain nimellisellä vuokralla, sitten paikkaa ei puretakaan ja purkuhommakin vielä saadaan, siitä vielä etukäteismaksu vaikka mistä tietää onko koko firmaa sitten enää... Voisi pikkuisen miettiä kaupungilla porukka, että voisi vähän tasapuolisemmin tukea yrittäjiä ja sitä että he työllistäisivät ihmisiä. - kysynpä vain
No onkos työllisyys lähtenyt nousuun tämän megaupean uuden päällikön myötä?????
- juuhan.
parempi valinta lienee tämä,kuin olisi valittu joku kirpparien haukkuja tai vanhan työpaikkansa puolesta oikeuksiaan hakeva riitelijä.
- mariwww
Eli työttömyys on poistunut Viitasaarelta, niinkö?? :)
Mukava kuulla. - sipuli.
kukahan on tämä viiruhiuksinen mummeli joka yrittää ikinuorekkaana koikkelehtia käytävillä ja komentelee työtään tekeviä siivoojia kuin osingot omistava nousukas???
- JALOSTAMAL PORUKKAA
Jotta nykyinen taso säilyisi, niin täyttäkää kaikki avaimeksi tulevat virat valitsemalla niihin porukkaa paremminkin sieltä häntäpäästä. Aikalailla mukavasti tässä asiassa on onnistuttukin Viitasaarella.
- tietäjä
Samaa mieltä, mutta eikös se niin ole, että esimies ei halua itseään fiksumpaa alaista ja kun esimiesten tason tietää, niin ...
- Näin meillä!
Pitkä kokemus ympäristöopista porthanin puistossa! Eikö mukamas kelpaa valintaperusteeksi???
- Kusti 2014
Viitasaari jos mikä on ollut ja tulee olemaan sisäänläpeävää porukkaa!!!
- ????
Kusti 2014 kirjoitti:
Viitasaari jos mikä on ollut ja tulee olemaan sisäänläpeävää porukkaa!!!
Taisit takoittaa sisäänlämpiävää porukkaa?
- Aurinko paistaa
Eihän Viitasaarella älyä tarvita työpaikan saantiin... Kyllä Toveri auttaa! Aika osuvasti joku kirjoittaja mainitsikin täällä keskustelupalstalla, et otetaan sieltä häntäpäästä porukkaa duuniin jotta taso säilyy. Tää on kyllä hyvä vinkki ja sillä on jopa työllistäväkin vaikutus. Yksityisellä sektorillä tällainen peli tuskin vetelee, mutta noissa kunnallisissa suojatyöpaikoissa tilanne on toinen.
- joobajoo, duubaduu..
Jo vain! Toinen toveri auttaa toista toveria. Jopa hänen kirjeenvaihtotoverin saunakaveriakin:)
- Röyhkeys huipussaan!
Viitasaarella jos missä on röyhkeys huipussaan työpaikkojen jaossa. Hyväveliverkosto toimii. Kaikki kokemattomat "keltanokat" otetaan töihin kaupungin palvelukseen. Kokemus ja osaaminen eivät ole "viiden palaneen puupennin" arvoisia. Riittää että jos esim. isä on ollut lääkäri, nii pojalle petataan huippuvirka heti koulunpenkiltä valmistuttuaan. Jos isä on kaupungilla töissä, niin kyllä hän hoitaa asiat siihen tyyliin, että oma lapsi otetaan kaupungin palkkalistoille lman että virkoja laitettaisiin edes julkiseen hakuun. Ja voi voi, kyllä tätä tarinaa riittäisi loputtomiin.
- Röyhkeys huipussaan
Nyttekö sinä vasta tuon olet huomannut? Juuri näin, mutta tätä röyhkeää peliä pelataan Viitasaarella vielä paljon paljon laajemmin, kuin mitä noi pari esimerkkiä olet kirjoituksessasi maininnut.
- kaukana johonakin
Voiha Viitasaari! Kävin tuttavieni luona siel suunnal kyläilemäs. Mieles pyöri ajatus, et mihinä siel oli asukkaat? Kyläl ei näkyny "ristin sieluu". Sattuiks siel olemahan ulkona liikkumisen kielto päivä?
- Tahvetti
Maassa maan taval ja Viitasaarel tietennii Viitasaaren taval... Törkiää touhuu!
- Kyl sitä kehdataan
Ensin oma etu, sitten kaupungin etu ja viimeksi kansalaisten etu... Eikö se jotennii tähän tyyliin mennyt. Pekka Niskanen on kaupungin valtuutettu ja kaupungin hallituksen jäsen. Omaa luottamusmies asemaa täytyy käyttää hyväksi ja mitä röyhkeimmällä tavalla.
- tietäjä
Kuvottava tapaus
- myllynkivi kaulassa
Omat puut pihaan vaikka luonnonsuojelullisesti halpaa työvoimaa käyttäen,toki tietenkin toisten tonteilta.
- ihme kylä
http://www.viitasaari.fi/tyo-ja-yrittaminen/ajankohtaiset-hankkeet/kohti-parempaa-tyollisyytta-viitasaarella-hanke
Miten on Mervi hommassaan onnistunut?? Ei ole missään hänestä kyllä mitään kuulunut, että tais olla todellakin suojatyöpaikka tämäkin päällikköpesti.- p.nuolija!
Mervi hoitaa kuitenkin tunnollisesti hommansa, mutta Niskanen joutaisi etsimään muita hommia. Miestä ei tarvita, menköön risusavottaan tai ajelkoon mersullaan tärkeän näköisenä.
- ihme kylä
p.nuolija! kirjoitti:
Mervi hoitaa kuitenkin tunnollisesti hommansa, mutta Niskanen joutaisi etsimään muita hommia. Miestä ei tarvita, menköön risusavottaan tai ajelkoon mersullaan tärkeän näköisenä.
Mitä tarkoitat tunnollisuudella? Onko saanut työllistymistä aikaiseksi?
Ei tunnollisuutta kerro se, että raahaa luunsa joka päivä työpaikalle, jos mitään ei saa aikaan. - vitsi,vitsi...
ihme kylä kirjoitti:
Mitä tarkoitat tunnollisuudella? Onko saanut työllistymistä aikaiseksi?
Ei tunnollisuutta kerro se, että raahaa luunsa joka päivä työpaikalle, jos mitään ei saa aikaan.On edes työpaikalla. Puuhastelua kait on koko projekti kuten Niskasenkin.
- kuinkas kävikään.
No ei tosiaan ole työllistymistä saanut aikaan.. tuhoon tuomittu koko kylä pahanen...
- hahahah
no luuliko joku että demari aikaansaisi jotain??
- tuhoon tuomittu
hyväveliverkosto pauhaa ja kuntalaiset valittaa!! mitäkö odotatte tapahtuvan ellette itse kaada koko järjetöntä paskaa!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011631- 2101507
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31979Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54797Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49765En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k46732Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36715The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702