Betonilattian puhdistus?

Tyttäreni pösö vuoti autotallin lattialle moottoriöljyä ja on pahan näköinen.Onko
mitään hyvää kikkaa,jolla saa poistettua öljyn,tai sitten peittää sen jollain?
416368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei sitä vissiin kokonaan pois saa mutta suurimmat voisi lähteä lattiamaalareiden konstilla eli suolahappopeittauksella. Rautakaupasta esim. Solmasterin RKL niminen tiiviste josta teet liuoksen kastelukannuun. Tätä kaadat läikän päälle ja happo alkaa kuohumaan reagoidessaan öljyn kanssa. Kun on vaahdonnut aikansa niin keräät lastalla ja lapiolla pois ja toistat toimenpitedettä niin kauan kuin öljyä nousee. Lopuksi neutraloit lattian pesuaineella.

Äänestä
  • Suolahappo reagoi betonin kanssa, sillä tehdään happopeittauksia.
    Tarpeeksi kun lapat sitä happoa niin lattia syöpyy sen öljyläikän ympäriltä.

    Ota kaasutoho ja polta sillä öljy pois mutta varo kuumentamasta lattiaa liikaa ettei poksahda

    Äänestä

No se liuos on niin laimea ettei se mitään syövytä. Se nokinen läikkä onkin todella nätti.

Äänestä
  • Kaaja puhtaalle kuivalle betonilattialle öljyä.
    Se imeytyy aika syvälle estäen vesiliukoisten aineiden pääsyn betoniin.
    Suolahappo on laimennettu vedellä joten se ei tehoa öljyläikkään.

    Tai oikeammin kaaja sitä laimeaa suolahappoa suoraan sinne öljykanisteriin ja katso miten suolahappo reagoi öljyn kanssa, ei muuten reagoi.

    Kuten jo todettiin suolahappo ei millään laimennussuhteella poista öljyä betonista.

    Nestekaasu oikealla liekillä ei nokea ja öljy palaa puhtaasti pois, ei jää nokiläikkää.

    Jos onnistut saamaan nokiläikän aikaiseksi niin siihen taasen puree tavalliset pesuaineet jolla se on helppo saada pois.
    suolahappo on paikallaan kalkkihärmän ja sementtiliiman poistossa, siinäkin vain kokeneen käyttäjän toimesta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


almik kirjoitti:

Tyttäreni pösö vuoti autotallin lattialle moottoriöljyä ja on pahan näköinen.Onko
mitään hyvää kikkaa,jolla saa poistettua öljyn,tai sitten peittää sen jollain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu