Mitä saa käyttää käsien ihottumaan?

ihottumainen

Siinäpä tuo kysymys kuuluikin, eli mitähän voiteita saa käyttää huoletta pahaksi äityneeseen käsi-ihottumaan. Ihan on sormet ja kämmenet ja kaikki auki kun olen niin raapinut :( Kortisonivoiteita en haluaisi käyttää.. Eikö niistä voi maidon mukana kulkeutua jotain vauvalle? Oisko jotain vinkkiä?

Silloin muuten kun ei ollut näin pahana iho, niin se Libero perusvoide oli tosi hyvä, kasvoillekin sitä käytän (olen atoopikko joten hyviä rasvoja ei liikaa ole löytynyt) :D

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen atoopikko

      Olen itsekin atoopikko ja kädet myös todella pahoina nyt imetyksen aikana. Itse olen käynyt ihotautilääkärillä ja hän kyllä antoi kortisonirasvoja (teholuokka III, eli melkoisen vahvoja). Kortisonirasvojakin on erilaisia, ja osa on vaarattomia myös imetyksen aikana. Käynti ihotautilääkärillä siis varmaankin kannattaisi.

      Silloin kun kortisonia ei ole ollut saatavilla, olen itse käyttänyt Bepanthen-rasvaa, siis sitä oikein rasvaista versiota. Siinä oleva pantenoli nopeuttaa haavaumien paranemista ja on täysin vaaratonta. Yöksi laitan ko. rasvaa paksun kerroksen ja päälle apteekista hankitut puuvillahanskat. Joskus laitan päivisinkin kerroksen tuota rasvaa ja päälle ohuet kertakäyttöiset silikoni- tai muovihanskat. Pari tuntia annan hautua ja iho on jo paljon parempi. Noiden hanskojen kanssa voi tehdä kaikkia kodin hommia aivan normaalisti. Tämän hanskavinkin sain omalta ihotautilääkäriltäni.

      Kannattaa vielä muistaa käyttää sopivia kumihanskoja kosteita kotitöitä tehdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      588
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      543
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe