Miten kannuslaiset oikein suhtautuvat suomenruotsalaisiin?
Kannus ja suomenruotsalaisuus
Karleby87
4105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä ne on?
Tykätään kuten muistakin suomalaisista ja myöskin maahanmuuttajista - olllaan suvaitsevaisia! : )
Mikäs siinä kun vaan sujuu kunniallisesti molemmin puolin. Suvaitsevaisuutta kannatan suvessa.
Kannuslaiset suhtautuvat suomenruotsalaisiin lämpimän suvaitsevasti, vaikka pitävätkin outoina joitakin suomenruotsalaisten tapoja, kuten vaikkapa sitä, että nämä laulavat viinaa juodessaan laulun joka ryypylle. Täällä tavallisesti juodaan ensin ja ryhdytään laulamaan vasta, kun ollaan humalassa. Erikoisen hauskan poikkeuksen säännöstä muodostavat kannuslaisten kuorojen jäsenet: he laulavat ensin ja vasta sitten ryyppäävät.
Eivät kannuslaiset helposti yhdy muuhunkaan suomenruotsalaiseen "sulahopsula hei sulahopsansaa" -ilonpitoon, mutta sivusta käsin katsovat sitä mielellään ja hymy huulillaan.
Kannuksen murteessa on paljon ruotsin kielestä tulleita sanoja, joten vanhemman polven kannuslaiset voivat ymmärtää suomenruotsalaisten puheesta keskeisimmän sisällön. Kommunikaatiota toki helpottaa, jos Kannuksessa vieraileva suomenruotsalainen vastavuoroisesti ja kohteliaasti sekoittaa puheeseensa osaamiaan suomen kielen sanoja.