Nytpä laitetaan pakat ja ajokopat sekaisin S.analyytikolta ja miksei muiltakin,
olkaapa hyvät:
http://nanomatic.fi/koirasusi.pdf
Susi vai koira
5
286
Vastaukset 5
- El Ou El
Voi vittu ku kävin kattomassa kirjoittajaa. Blogissaan ei tiedä mistä linnusta puhuu, ja onko aiheena oleva luotoja tappava lintulaji edes enää hengissä. Aivan kun asiantuntemattomuus ei riittänyt, sitten näemmä alettiin vetämään "tyhjiä lainauksia" elikkä sanoja joita ei koskaan ole sanotukaan. Täydellistä vastapuolen mustamaalausta.
http://kaippa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/kaippa tiältä löytää ja saa jokainen arvioida itse miten paljon kannattaa henkilön sanaan luottaa :)- Laikuttaja
Kyllä Kaippa tiesi. Käytti vain Linnen aikaisia määritelmiä. Jotta luetun ymmärtämistä toivon lisää.
- ekino-kokki
Mielenkiintoista tarinaa mm. ekinokokista ja koirasusista asutusten lähellä viihtyvinä ekinokokin levittäjinä.
Ulkona liikkumista rajoitetaan sekä marjain ja sienten keruu kielletään!
Lainsäädännössä nämä koirasudet valitettavasti rinnastetaan villisusiin, miksiköhän?
Mielenkiintoista myös, kun täällä dnatestein määritellään sudeksi, alan guru kuvasta toteaa heti koirasudeksi. - ipores
Perhossa talteen kerätyt takkuturkitkin näyttäisi olevan päärynäpäitä
==>Villikoirain poistamisesta on turha syyttää tai tuomita asianosaisia. - Laikuttaja
Mistä lie se verrokki-DNA saatu.
Granlund puhuu reviirikäyttäytymisestä. Koirilla ja koirasusilla se on taantunut. Susilla alfa-pari pentuineen hallitsee reviiriä ja metsästää sillä. Jälkeläisiä saa vain alfapari. Pennut lähtevät varttuttuaan hakemaan omaa elinpiiriä. Tämä on hieno sopeuma. Alueen petomäärä pysyy sopivan pienenä ja saaliseläinten verotus on kestävällä pohjalla. Koirasusilla saattaa lisääntyä useampi nakku samalla reviirillä.
Perhon susilaskennassa tavattiin yhden reviirin kokoiselta alalta 16 sutta. Kun otetaan huomioon luvatta ammutut, määrä on ollut ainakin parikymmentä. Ja osa jäi laskemattakin, koska pelattiin varman päälle. Kierrettäväksi hyväksyttiin vain alle yhden vrk:n ikäiset jäljet. Löydetyt eläimet olivat useassa laumassa.
Tällainen keskittymä ei ole puhtaille susille ominaista ja taisi joku viisaampi sanoa, ettei voi olla. 1990-luvun koirasusivuosina tilanne oli samanlainen.
Koirasusi selittäisi myös itärajan susimäärät 2006-2007 tienoilla. Siellä loppui hirvet ja Kainuun peurakanta romahti. Sudet lähti ja salametsästyksestä syytettiin tietenkin metsästäjiä. Selvityksen ja uudelleenarvioinnin vaatinee Suomen susitietämys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491258Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13995- 93967
- 77663
- 37658
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409