Onko normaalia

Onko muilla

että migreenissä tulee tuskanhiki ja alkaa vilustaa ja tärisee kuin horkassa? Mulla on nyt kolme tällaista kohtausta ollut, n.kerran vuodessa, enkä oikein tiedä mistä tulee, paitsi kerran otin sirdaludia illalla ja olin kait nukkunut jotenkin huonosti ja kun aamulla heräsin oli kamala jyske päässä. Sitten se on joka kerta kestänyt 7-8 tuntia, ennen kuin saa oksennettua mahan tyhjäksi (ja tulee toisestaki päästä) sit hetkeksi nukahdan, ja kun herää on normaali olo. Mut kamalia kohtauksia nuo on, enkä haluaisi kokea enää yhtäkään!!!

2

472

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiltalttitupajumi

      Minulla joskus menee migreenikohtaus näin:

      1. Kirkasta lientä nenästä (ei tunnu nuhalta ja tästä jo tiedän, että taas mennään)
      2. Hiki
      3. Kylmä
      4. Kipu
      5. Väsymys
      6. Oksennus
      7. Uni
      8. Hirviä nälkä
      9. Normaali olotila palaa

      Kaikkeen tähän menee kolmesta 24 tuntiin, lekurin mukaan kuulostaa ihan normaalilta migreeniltä.

      • emmismä

        Minun migreeniini kuului juurikin tuo horkka. Saatoin tutista ja täristä aivan hirveästi, mutta samalla hikeä tursusi läpi kehosta. Tämä olotila tuntuu aivan kauhealta, monta kertaa ajattelin,että noutaja tulee, mutta tietääkseni pelkkä migreeni ei ole kuolemia aiheuttanut. Muita oireita olivat janon tunne, silmien aristus,oksennuksen tarve ja tietenkin toispuoleinen päänsärky. Migreenit kestivät kolme päivää. Moni ulkomaan reissu,sukujuhla,meni pipariks. Onneksi voin kirjoittaa menneessä aikamuodossa,koska migreenit ensin lieventyivät, ja nyt kai ovat loppuneet ,kun jäin pois työelämästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      98
      834
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe