Marsu puri!

MARSUT<3

Marsuni puri minua käteen kun yritin estää niitä puremasta toisiaan ja tappelematta niin toinen puraisi minua käteen.. Verta vähän tuli ja sitten sain ne erotettua.. Voiko minulle tulla mitään vaarallista?

7

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta tarkkaile nyt

      En usko että tulee. Itseltä puri marsu 8-vuotiaana sormesta palan, ei tullut muuta kuin itku ja hetkellinen "viha" marsua kohtaan.

    • Sedä

      Tuskin. Kesymarsu ei luultavasti kanna mitään vaarallista, mitä et olisi jo itsellesi muutenkin siltä saanut :)

    • MARSUT<3

      Selvä, kiitos. Oon tällänen vainoharhanen ja aina epäilen:)

    • tyttiis

      Ei niitä kannata estellä, omat marsu pojat kamppailee ruokakupilla että kuka ottaa seuraavaksi :D Pahaltahan se ehkä näyttää, mutta ei siinä mitään jos ei toisiaan pahasti satuta.

    • marsurakastaja

      Jos sulla on normi rokotus, nii ei oo hätää;)

    • Anonyymi

      Niitä ei kannata estää tappelemasta ellei jompikumpi oikeasti loukkaannu. Itse juuri olin laittamassa heinää marsuille ja toinen varmaan luuli sormeani heinäksi ja alkoi järsimään sormeani. On vuotanut koko päivän.

      • Anonyymi

        No, ei tappelua myöskään jätetä huomiotta. Ei siltikään, vaikka marsut eivät loukkaantuisi. Maalaisjärki kadonnut porukalta ilmeisesti totaalisesti, jollei tappalusta ymmärretä vetää johtopäätelmiä.

        Laumaeläimet eivät tappele huvikseen, eivät edes marsu-urokset. Tappeluun yleisin syy on marsujen kokema resurssien puute, mihin esim. ruokakipolla nahistelu viittaa välittömästi, jos päätään viitsii käyttää. Varsinkin urostenjöllikät tarvitsevat tilaa, piiloja ja ruokakuppeja usein hyvinkin paljon, jotta eivät koe resurssipulaa. Useimmat ovat niin sävyisiä, että yksi ruokakippo riittää, mutta joillekin yksilöille se ei vain riitä.

        Tästä voi vetää johtopäätöksen, etteivät tappelevat marsut voi hyvin henkisesti. Henkinen hyvinvointi on eläimelle aivan yhtä tärkeää kuin fyysinenkin, joten puuttukaa siihen! Jos tappelua esiintyy vain ruokakipolla, niin kokeilkaa ainakin lisätä ruokintapaikkoja. Myös isompi häkki saattaa olla tarpeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3225
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1674
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1500
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe