Marsu puri!

MARSUT<3

Marsuni puri minua käteen kun yritin estää niitä puremasta toisiaan ja tappelematta niin toinen puraisi minua käteen.. Verta vähän tuli ja sitten sain ne erotettua.. Voiko minulle tulla mitään vaarallista?

7

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta tarkkaile nyt

      En usko että tulee. Itseltä puri marsu 8-vuotiaana sormesta palan, ei tullut muuta kuin itku ja hetkellinen "viha" marsua kohtaan.

    • Sedä

      Tuskin. Kesymarsu ei luultavasti kanna mitään vaarallista, mitä et olisi jo itsellesi muutenkin siltä saanut :)

    • MARSUT<3

      Selvä, kiitos. Oon tällänen vainoharhanen ja aina epäilen:)

    • tyttiis

      Ei niitä kannata estellä, omat marsu pojat kamppailee ruokakupilla että kuka ottaa seuraavaksi :D Pahaltahan se ehkä näyttää, mutta ei siinä mitään jos ei toisiaan pahasti satuta.

    • marsurakastaja

      Jos sulla on normi rokotus, nii ei oo hätää;)

    • Anonyymi

      Niitä ei kannata estää tappelemasta ellei jompikumpi oikeasti loukkaannu. Itse juuri olin laittamassa heinää marsuille ja toinen varmaan luuli sormeani heinäksi ja alkoi järsimään sormeani. On vuotanut koko päivän.

      • Anonyymi

        No, ei tappelua myöskään jätetä huomiotta. Ei siltikään, vaikka marsut eivät loukkaantuisi. Maalaisjärki kadonnut porukalta ilmeisesti totaalisesti, jollei tappalusta ymmärretä vetää johtopäätelmiä.

        Laumaeläimet eivät tappele huvikseen, eivät edes marsu-urokset. Tappeluun yleisin syy on marsujen kokema resurssien puute, mihin esim. ruokakipolla nahistelu viittaa välittömästi, jos päätään viitsii käyttää. Varsinkin urostenjöllikät tarvitsevat tilaa, piiloja ja ruokakuppeja usein hyvinkin paljon, jotta eivät koe resurssipulaa. Useimmat ovat niin sävyisiä, että yksi ruokakippo riittää, mutta joillekin yksilöille se ei vain riitä.

        Tästä voi vetää johtopäätöksen, etteivät tappelevat marsut voi hyvin henkisesti. Henkinen hyvinvointi on eläimelle aivan yhtä tärkeää kuin fyysinenkin, joten puuttukaa siihen! Jos tappelua esiintyy vain ruokakipolla, niin kokeilkaa ainakin lisätä ruokintapaikkoja. Myös isompi häkki saattaa olla tarpeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      337
      3967
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3600
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2312
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      975
    8. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe