Stadtbad Neukölln

kylpemään

Tekisipä mieli käväistä kylpemässä Berliinissä ja tuota yllä mainittua paikkaa katselin. Upean näköinen rakennus sisältä. Aukioloajat ovat hiukan sekaiset, enkä tiedä tarkalleen paljonko sisäänpääsy on. Siellä ilmeisesti on joku pantti avaimesta tms. Saunassa näyttää istuvan sekaisin miehet ja naiset, joskin pyyhe ympärillä:)

Onko kukaan käynyt siellä. Näyttäisi siltä, että se on kaupungin uimahalli kuitenkin.

Mahtaako löylyä saada heittää ollenkaan? Siis menossa yhdessä miesystäväni kanssa ja olen keski-ikäinen nainen

5

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbb
    • Nina H

      Upea paikka tosiaan. Käynyt en ole, vaikka entinen berliiniläinen olenkin.

      Löylyn heiton suhteen en ole varma, mutta ennenaikaan sen sai tehdä vain työntekijä!

      Tutkiessani nettisivuja löysin tiedon, että kylpylä on suljettu kesällä 15. 6. - 11. 8. välisenä aikana, jos ette vaikka huomanneet.
      Hyvää matkaa!

    • Kylpemään

      Kiitos tiedosta. Minusta näytti että sauna saattaisi olla auki, mutta ainakin iso allas ei ole käytössä. Pitäisi keksiä joku mukava uinti ja saunapaikka, mutta matka alkaa jo sunnuntaina. Saksaa käännän sanakoneen avulla, joten tulkintavirheitä voi tulla. Löylyn heitto varmaan on samantapaista muuallakin ja lähinnä minulle riittäisi höyrysauna. Uinti olisi ihanaa.
      Jos löytyisi joku kodikas ja viihtyisä paikka, olisi mukava käydä rauhoittumassa kaupungin hälinästä.

      • genosse-erich

        Tässä yksi Berliinin erikoisuuksista www.arena-berlin.de/badeschiff ,löytyy idempää, lähin S-Bahnin pysäkki on Treptower Park. Vieressä olevassa DDR:n peruja olevassa tehdaskiinteistössä on isonpuoleinen kirpputori, jos sellaiset kiinnostavat.


    • Kylpemään

      Tuli sitten käytyä Thermessä Europa Centerin lähellä. Oli tosi kiva paikka myös turistille. Saunoissa oli kunnon löylyt ja höyrysauna ihana. Altaita oli erilaisia, kylmiä ja kuumia. Nakuna siellä sitten killuttiin loppujen lopuksi. Uimapukua kun sai käyttää vain yhdessä altaassa. Vastaanottaja oli ystävällinen ja puhui englantia ihan hyvin. Hinta oli 16,50 € eikä mitään takuumaksuja tarvinnut antaa. Kylvettiin 3 tuntia, olisi voinut olla vaikka koko päivän. Löylyä ei voinut itse heittää, mutta saunamestari heitti kerran tunnissa: jolloin kaikki juoksivat ulos saunasta:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      486
      3822
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2876
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2168
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2023
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1364
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1281
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1148
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1058
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1029
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1028
    Aihe