Miksei lestoilla ole omia kouluja?

Onhan juutalaisillakin ja suomenruotsalaisilla, mielestäni olisi parasta sekä lestoille että ei-lestoille että heillä olisi erilliset koulut ja senmukainen opetus sitten.
2124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kunhan itse maksavat viulut sataprosenttisesti...
Koulut olisi hyvä sijoittaa niin, että valtakunnassa nyt olevat lestatyhjiöt täyttyisivät. Ahvenanmaan saaristo tarjoaisi varmaan hyvän pohjan kouluhankkeille.

Äänestä
  • Ahvenanmaallahan on paljon lestadiolaisia. Ovat töissä siellä, nuoria, mutta myös perheitä. Siellä on enemmän lestadiolaisia kuin monissa itäsuomen ja Kainuun kunnissa.

    Uskoisin et siellä on myös ruotsinkielistä pikkuesikoisuutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskovainen_iina2 kirjoitti:

Onhan juutalaisillakin ja suomenruotsalaisilla, mielestäni olisi parasta sekä lestoille että ei-lestoille että heillä olisi erilliset koulut ja senmukainen opetus sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu