Rottweiler

ex-kammoinen

Hei!Minua näykkäisi rottweiler mahaan,kun olin aika pieni.Siittä alkoi rottweiler pelkoni.Eräänä päivän kuitenkin olin hakemassa siskoani kaverinsa synttäreiltä.Heillä oli puolivuotias rottweiler Viljo.Se oli todella kiltti.Yhtäkkiä pelkoni rottweilwereitä kohtaaan pelko katosi.Eli minkäläinen koira rottweiler on?

5

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perspano2

      samanlainen kuin sä:pelkuri luuseri,perseeseenpanija

    • Perspano2 on luuseri

      Haista vittu perpano2!Rottweiler on ystävällinen,rauhallinen ja lapsirakas.Perspano2 häivy ny perseesees!!!

    • rottis <3

      Rottweiler on molossi koiriin kuuluva rotu.Käytetään yleisemmin seura- ja harrastuskoirana.
      Luonteeltaan on ystävällinen,rauhallinen ja lapsirakas.Koiran luonnehan tietenkin riippuu koiran omistajasta.
      Rottweiler on vaativa rotu ja tarvitseekin omistajakseen ihmisen joka osaa olla koiranperuskoulutuksen,on itsevarma ja johdonmukainen.Omistajalla täytyy olla myös rotutuntemusta.
      Itselläni on nyt ollut 2 rescue rottista,joilla ilmeni aggressiivista käytöstä.Tämä johtui siitä,että omistajilla ei ollut tarvittavaa kokemusta kouluttamiseen.Molemmista sain vuosien uudelleen kouluttamisen avulla aivan ihanat hellyyden kipeät sohvanvaltaajat.Uroksella oli vielä ongelmia tulla toimeen toisten urosten kanssa,mutta lopulta se nukkuikin jo vierekkäin toisen uroksen kanssa sohvalla. :)
      Eli rottweilereiden luonne riippuu ihan omistajista.

    • ex-kammoinen

      Ok.Kiitos!

    • mun oma tyttö

      Mun rotikka tyttö on kiltti.Kova vahtimaan ja aina valpas.Vieraita kohtaan epävarma, näyttää pelokkaalta mutta sitä ei ole. Se osaa hämätä tuntemattomii olemalla aran oloinen.Se suojelee ja siihen voin luottaa enemmän kuin kehenkään ihmiseen.Lapsirakas ja ystävällinen, mutta ei siedä kovaa metelii.On täysin omistautunut minulle.Kotikasvatuksen on saanut, paljon rakkautta ja säännöt, joista joskus koittaa lipsua.Tuntuu että tiedämme toistemme ajatukset.Jos se olisi ihminen, se ois huumorintajuinen vitsiniekka, luulisin. Ja se rakkaus mitä se mulle antaa on niin suurta että jos en sais ruokaa voisin elää sen rakkaudesta.
      Tämän halusin kertoa omasta rotikastani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2172
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1334
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      960
    6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      187
      926
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      905
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      746
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe