Kokkola 28.05.2013 20:30:34 maastopalo: keskisuuri.. Koivuhaan taivaalla pyörii lentokone ja hälytysajoneuvojen sireenit soivat täyttä häkää vielä hetki sitten. Mikä tuolla metsässä palaa luoja sen tietää mutta sulkekaa edes ikkunanne ennenkö lähdette tutkimaan asiaa etteivät kotieläimenne tukehdu savuun.
Maastopalo riehuu Kokkolassa!
Lentokone Taivaalla
10470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt maaston palaessa tota savua muojostuu hyvin paljon niin kandee pitää märkää rättiä naamalla ja hengitellä hissukseeseen ottakaas neuvosta vaari.
Ilmateteen laitoksen Hollihaan mittauspisteen mukaan juuri nyt tuulee pohjoisesta puuskissa 2m/s, joten tuulen alla olevat asukkaat varatkaa vettä riittävästi sankoihin ja pitäkää vaahtosammuttajat esillä kanssa.
Hyväkö me asutaan rannan tuntumassa niin se sammutuslentokone saa vettä koko ajan kyytiin. Tovotaan nyt ettei tule uhreja vaikka moni pieneläin siinä kärventyy väistämättä korpuksi. Olisko taas kulottajalta karannu se tuli tai mukulat tulitikkujen kanssa leikkimässä sitähän ei itte pirukaan tierä.
Hei se oli ylätaso pienlentokone ja veikkaan ilmailukerhon lentäjää ovat kunnostautuneet aamupäivällä mm. Vaasassa, jossa metsäpalo saatiin ripeän ilmoituksen ansiosta nopeasti hallintaan. Tuossa Oravankadun yläpuolella lentäjä kierteli innoissaan mutta en minä mitään savua täällä haistanut, joten liekö tuolla koko Laajalahti tulessa käykääpä ottamassa vähän selvää.........
Nyt voimme jo rauhoittua, sillä maastopalo osoittautui kooltaan keskisuuren sijasta pieneksi, vain 30 aariksi eli runsaan omakotitalotontin suuruiseksi.
Muita vahinkoja palosta ei syntynyt, eikä vaaraakaan asukkaille.
http://www.kp24.fi/uutiset/teemat/1480/337511/Maastopalo-Laajalahdentien-varressa-Kokkolassa
Taas jälleen kerran aivan vallan mainiota journalismia koivuhakalaisilta mut nyt hei pitää nostaa kissa pöydälle ko joku ton mehtäpalon sytytti. Meilhän on kokemusta näistä pyromaaneista jotta nyt heti syyniin kuka siellä männikössä huseerasi.
Varmaan sun tupakintumppi sen sytytti. . . Oleppa varovainen niitten imukuppiens kans
Niin--yleensähän ne lentokoneet ilmassa lentävät - eivät leiju.
Niin noh tämä lentokone kiersi matalalla ympäri palopaikkaa ja vasta hetken päästä alkoi pillit vinkumaan, joten lentäjä todennäköisesti ilmoitti pelastuslaitokselle hätäsoiton ja pelastuimme palamasta poroksi kaikki.
Taas palaa mettää Kokkolassa näättekös missään savua sitähän ei oo ilman tulta? Kummaa kuloa vähä väliä kuka niitä sytyttelee?