En koe elämääni masentavana. Mutta noin vuoden verran minulla on ollut outoja ajatuksia. Etenkin aamut ovat välillä kauheita. Oletan tämän johtuvan ms:stä tai lääkkeistä. Ajattelen paljon kuolemaa, itsemurhaa, ettei elämällä ole tarkoitusta. Tällaisia en miettinyt ennen. En oikein osaa puhua kellekään asiasta. Tuntuu vain että tulen vielä hulluksi ajatuksieni kanssa. Haluaisin vain elää ja nauttia, mutta jokin pääni sisällä estää sen..onko muilla ollut samaa ongelmaa?
Mielenterveys
1
209
Vastaukset
- puolipöllö;
Sinulla kyllä sen puoleen hyvä tilanne, ettei fyysiset ms oireet "muistuta" jatkuvasti tästä epänormaalista tilasta! Minulla niitä jonkin verran on ollut vuosia, mutta nuo sinun ajatukset kieltämättä joskus(AINA) joskus(AINA) joskus vaivaavat myös itseänikin.
Eilen työreissulle lähtiessäni ajattelin asioita positiivisesti, kunnes radiosta kajahti mainos: "Ms tauti on nuorten aikuisten vakava sairaus, tykkää meistä fasebookissa,euro jokaisesta tykkäyksestä ms liitolle potilaiden hyväksi"
Se oli sitten päivä pilalla, taas ajatukset lähti harhaileen maan ja taivaan(..helvetin) välille! Paha kun sitten yöllä tekee työtä, lähinnä itsekseen on siinä turhan paljon aikaa miettiä noita taudin tuomia tulevaisuuden haasteita.,#¤%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1085541
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394762Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682215- 1172051
- 1071797
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2211123