Varmaankin tuhannesti kysytty, mutta itse en nyt 100% varmaa vastausta ole saanut.
Minulla on parveke, jossa on kaksi eri puolta. Parvekkeen edessä on puita, joten täysin auringonpaistoa ei ole, joten lulisin että parvekkeeni on puolivarjo/varjo. Toinen puoli on täysin varjossa eikä sinne paljoa aurinko paista, taas toiseen paistaa lehtien välistä vähän.
Kysymys kuuluu, millaisia köynnyöksiä jotka voisi vielä kasvattaa näyttäväksi tänä kesänä sopisi kummallekkin puolelle? Haaveena siis jokin, mikä kasvaisi nopeasti. Kukat eivät ole välttämättömiä, mutta olisihan ne kivat.
En ole vielä päättänyt kummalle puolelle laittaisin köynnöksiä, vai kummallekkin puolelle, siksi kysyn ideoita minkätyyppiset könnyökset sopisi.
Tuli ostettua isoköynnöskrassi, mutta tästä ei taida sellaista köynnös seinämää kasvatettua ihan? Oli niin mukavat värit kuitenkin, että taidan kokeilla tehdä tästä amppeelin tuonne parvekkeelle.
Kiitos kuitenkin niille jotka jaksavat vastata.
Nopeasti kasvava köynnös
4
601
Vastaukset
- Pioni
Pavut kasvavat ihan silmissä. Krassit myös.
Tiheään lomittain istutetut (kylvetyt) ruusupavut tuli ekana mieleen, myös hyötykasveina kasvatetut pavut. Selaile kaupan valikoimia. Tähän aikaan alkavat olla siemenet vähissä, mutta puutarhoilta ehdit saamaan taimia, jotka nopeasti kasvattavat viherseinän.Laitat väliin vaikka hajuhernettä, saat myös väriloiston aikaan nopsaan ja halvalla. - köynnösmietteliäs
Kiitos paljon. Ruusupapua ja hajuhernettä olen useaan otteeseen kuullut ja itsekkin katsellut. Taidanpa ostaa kumpaakin ja katsoa, lähteekö miten kasvamaan :) kiitos ideoista! hyvää kesää
- oppiaikäkaikki
Krassi eri lajeineen, köynnös- ja pensaskrassit taitaa olla ainoa nopeasti-itävä ja kasvava mitä vielä kannattaa kokeilla kylvää.
Osta taimia ! Saat iloa heti.
Valmistaudu ensi keväänä paremmin. - köynös höperö
Kelloköynös on nopea kasvuinen,kasvaa jopa 4m pitkäksi se myös kukkii,ostin valmiit taimet oisko hinta ollut jotain 7euroa/kpl. viihtyy aurinkoisella paikalla mutta vaatii paljon vettä ja ruukun pinta pitäis suijata katteella ettei multa pääse kuivumaan.
Minulla on puolivarjossa toinen ja toinen paahtavassa auringossa,puolivarjoinen taimi on paljon virkeämpi kuin se mikä on paahteessa,ne voi istuttaa ruukkuihin eivät vaadi maata.Tarpeeksi isot ruukut niin kyllä kasvavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838