neuvoja??

Mun 13v. kaveri haluis lapsen. Ja oon sanonu sille mijoona kertaa että se ei oo todellakaan valmis siihen! Lapsen hankkiminen vaatii paljon vastuutta. Mutta ei se mua kuuntele, keksii vaan uusia mahdottomia suunnitelmia lapsen hankkimiseen! Antakaa mulle neuvoja mitä sanoisin sille? Ennen kun on liian myöhäistä?? :(
3175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kerro nyt sille kaverillesi, että lapsi ja äiti otetaan huostaan ja lapsen siittäjä joutuu vankilaan/koulukotiin (iästä riippuen). Sitten hän voi miettiä kannattiko kärsiä 9 kk, rikkoa paikkansa synnytyksessä ja pilata monen ihmisen elämä lapsellisen minä haluun -asenteen vuoksi.

Äänestä
  • Lasta ei oteta pelkän iän takia huostaan, anteeksi vaan. Siittäjä tuskin on paljoa vanhempi kuin tämä lapsesta haaveilija, vaikkakin epäilen, ettei siittäjää ole ollenkaan. Paikat voi revetä, mutta ei välttämättä. Mutta miksi ei kannata lasta tehdä 13 vuotiaana? Ehkä siksi, että PERUSkoulu jää kesken, ei ole mahdollisuutta saada omaa asuntoa moneen vuoteen, lapsi jää isovanhempien hoidettavaksi ja tuskin 13 vuotias osaa taloutta edes hoitaa itse, ruuan laitto,laskut, siivous kaikki,kyllä 13 vuotiaan vanhemmat hoitaa vielä nämä jutut. En epäile etteikö 13 OSAISI hoitaa lasta mutta jaksamisesta en tiedä. Lisäksi lapsi tarvitsee muutakin kuin ruokaa ja kuivat vaipat,pitää pystyä KASVATTAMAAN lasta, siihen liittyy paljon muutakin. Uskon, ettei kukaan saa puhuttua ystävällesi järkeä, jos hän on päättänyt lapsen tehdä, luultavasti hän tekee sen. Ainoa vaihtoehto on että puhut ystäväsi vanhemmille, mutta luulen, että et tee sitä.

    Äänestä

Aloittajalle että käske kaverisi ryhtyy lastenhoitajaksi 4 H : Kautta tai muuten. Ja odottaa omien hankkimista, kunnes on peruskoulu käyty ja mielellään ammattikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuvoja hakeva kirjoitti:

Mun 13v. kaveri haluis lapsen. Ja oon sanonu sille mijoona kertaa että se ei oo todellakaan valmis siihen! Lapsen hankkiminen vaatii paljon vastuutta. Mutta ei se mua kuuntele, keksii vaan uusia mahdottomia suunnitelmia lapsen hankkimiseen! Antakaa mulle neuvoja mitä sanoisin sille? Ennen kun on liian myöhäistä?? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu