Apua..työhaastattelusta perääntyminen

Mielimuuttui

Laitoin n. viikko sitten erääseen kahvilaan hakemuksen sähköpostilla. Hakemusta lähettäessäni olin todella kiinnostunut ja innostunut paikasta ja olin henkisesti heti valmis todella menemäänkin sinne.
Nyt äsken huomasin että sähköpostiin oli vastattu eilen ja pyydetty tapaamiseen huomenna klo 15. Eli todennäköisesti siis työhaastattelu?

Oon ihan kauhusta kankeana. Nyt mun mieli on jotenkin taas muuttunut ja nyt en usko mitenkään pystyväni siihen vaikka viikko sitten olin niin luottavaisin mielin asian suhteen.

Omapahan on asiani mutta mitä te itse tekisitte?
Ajattelin että jätän kylmästi vastaamatta ja unohdan koko jutun (niinkuin yleensä tietyissä tilanteissa) ..mutta olishan se aika noloa?

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaaktus

      Hei, hienoa että sait kutsun tapaamiseen! Älä nyt missään nimessä jätä sitä väliin, vaikka jännitys ja epävarmuus iskikin. Ajattele niin, että jos menee huonosti niin sitten menee, mutta ainakin olet yrittänyt eikä tarvitse jäädä harmittelemaan asiaa. Jos et mene ollenkaan, ei ole mitään mahdollisuuttakaan siihen, että haastattelu menisi hyvin ja saisit työpaikan. Eli vain menemällä voit voittaa. Tsemppiä :)

    • tsemmppiä matkaan

      Jokaisella on tuollaisia tuntemuksia työhaastatteluun mentäessä. Kyllä sinä siitä selivät. On kokemus ja harjotusta, vaikka sinua ei valittaiskaan.

    • Mielimuuttui

      Tapaaminen olisi tullut ehkä liian äkkiä. Jos niin sopii edes ajatella kun kyseessä on työhaastattelu. Muutenkaan en olisi ehtinyt tänään. Vastasin kuitenkin että valitettavasti en pääse klo 15 jos mahdollista toinen aika käy. ..En ole saanut vastausta takaisin. Kai ehdin tämän takia antaa itsestäni sellaisen kuvan etten kuitenkaan niin innostuneena haluakaan paikkaa vaikka hakemus oli toisenlainen. :( No..aivan sama. Taisin tyriä mahdollisuuteni. Mutta kyllä niitä mahdollisuuksia vielä tulee. Opin ainakin että ehdotetusta tapaamisesta ei kovin hennosti kannata enskäteen kieltäytyä kun antaa varmaan huonon kuvan.

    • Mielimuuttui

      Heh...uusi tapaaminen sovittiin maanantaiksi :) Jänskättää kyllä! Yritän vain ajatella että ei se mikään maailmanloppu ole vaikka kaikki ei sujuisikaan niin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe