Perunkirjoitus ohitse..

Työskentelin äidin kyläkaupassa yli 10v ja nyt kun perunkirjoitus ohi ja alkaa "penkojaiset", eli selvityspyyntöä tuli kotiin tuotuna veljeltä.

Kyse hiipuneesta kyläkaupasta ja äiti ehtikiin jo ennen kuolemaansa laittaa koko kyläkaupan myyntiin, mutta perikunnalla dollarinkuvat silmissä ja pengotaan miten raha aolisi jotenkin voinut minun syystä hävitä vaikak kirjanpito on ajantasalla ja kaikki tehty niinhyvin, kuin voinut aikaannähden.

Sisarukset elävät aikaa, jolloin ei ollut kilpailua eikä muita ajanmuuttuessa
koko vähittäiskauppa muuttunut täysin, kuin joskus 70-luvulla.
Nyt kauppa kiinni ja tyhillään perikunnan nimissä. Toki kauppa ei ole ollut
viimeiseen 20v mikään "kultakaivos" mutta yritystä riitti loppuun asti.

Miten tälläisiin juttuihin tulisi nyt vastailla, eli jos kysytään lisää kysytään ja homma on hieman pengotaan jopa minun henk.koht tasolle, joka kummaksuttaa. Pitääkö yleensä vastailla vai pitääkö ottaa juristia.. Veli
jultteli että lakimies 175e h alkaa selvittää jne. Joudunko minä maksamaan jos joku alkaa penkomaan jonnenjoutavia asioita? vai maksaako perikuta??
vai veli, joak penkoo?
Kirjanpito on ollut katselmuskessa ja siltäosin heikko liiketoiminta on ollut
kaikkien tiedossa j aloppu olisi tullut vaikkei äiti oloisi vielä edes kuollut.
Syy aukioloon oli maksaa vastikkeet j ajuoksevat kulut sekä tietty odotus paremmasta, mutta taantuma ym vaikuttivat vain huonompaan suuntaan.

Miten olen siis tilivelvollinen nyt perikunnalle, kun perunkirjoituskin tehty.

Selvityspyyntöä mm.

Äidin myymistä pörssiosakkeista, jotka äiti myi n.8v sitten (henk.koht ja yritys)
Äidin myymästä asunnosta samoin myi noin 8v sitten (henk.koht)
Kirjanpitoasioihin selvennyksiä mm remontointi hankinnat 8v sitten, joita
en tarkkaa muista, mutta kaikkihan on kirjanpidossa, jonka olen hoitanut
loppuunasti ja hieman yli äidin kuoleman.
Liekö niin, että kirjanpito laskuttaa sitten perikuntaa jos pengotaan joitakin tälläisiä aika ihmeellisiä asioita, (tiliotteet sisaruksilla jo olemassa niin yritystoiminnasta, kuin henk.koht) Toki äidilläni kaiketi ollut ihan itse valta
tehdä rahoillana mitä tykkäsi?

Minun yritystoiminnan kyselyt, joka ei liity mitenkään perikunnalle ;
Miksi toimialana on polttoainemyynti?
Miksi olen pystynyt ostamaan talon 3v sitten vaikka ei ansiotuloja
(oma yritys ja liiketoiminnan pääomatulot)
Miten olen pystynyt hankkimaan sijoitusasuntoa jne.. omalla liiketoiminnalla.

Olen tehnyt 3v palkatta töitä ja miten palkkoja voisi saada maksuun perikunnalta, jos saa? Tarkoitus maksaa taannehtivasti myöhemmin, jos yritystoiminta elpyy jne.
16293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kaikkea sitä on maan päällä! Sinuna kauppiaan poika olisin kylmän rauhallisesti reagoimatta mitenkään näihin sisarusten selvityspyyntöihin. Jos heillä on kanttia haastaa riita, sitä varten on käräjäoikeus ja siellä häviävä osapuoli maksaa kulut.........

Äänestä
  • Ei ihan noin. Kuolinpesää selvittää oikeuden määräämä pesänselvittäjä, joka laskuttaa pesää. Myös oikeuden määräämä pesänjakaja laskuttaa pesää.

    Äänestä

  • erkki kirjoitti:

    Ei ihan noin. Kuolinpesää selvittää oikeuden määräämä pesänselvittäjä, joka laskuttaa pesää. Myös oikeuden määräämä pesänjakaja laskuttaa pesää.

    Kiitos, erkki kommentista!

    Tuossa siis perunkirjoitus tehty ja sitten ilmeisemmin perikunta alkaa palkata
    pesänselvittäjääkö? Siinä selvitellään 175e/h ja lopputulos on perikunnanmaksuun tuhansia euroja.

    3v palkat nyt laitan maksuun samalla, eli perikunna maksuun sellainenkin
    menee, eli aletaan sitten hakemana omia.

    Äänestä

  • Kauppiaanpoika kirjoitti:

    Kiitos, erkki kommentista!

    Tuossa siis perunkirjoitus tehty ja sitten ilmeisemmin perikunta alkaa palkata
    pesänselvittäjääkö? Siinä selvitellään 175e/h ja lopputulos on perikunnanmaksuun tuhansia euroja.

    3v palkat nyt laitan maksuun samalla, eli perikunna maksuun sellainenkin
    menee, eli aletaan sitten hakemana omia.

    Perikunta tekee kaikki päätökset yksimielisesti. Osa perikunnasta ei siis voi palkata juristia perikunnan laskuun, jos yksikin on vastaan. Sitten on toinen juttu, jos joku osakas haluaa hakea oikeudelta pesänjakajaa. Tällaista tilannetta kannattaa kuitenkin välttää, koska siinä voittaa vain juristit, kun rahaa aletaan jakamaan juristien voimin.

    Äänestä

Jäitä hattuun...

Kiitos asiallisesta kommentistasi ja hyvältä tuntuu kannustava kommenttisi!

Tuossa mieleen tuli, että minua ei syytetä mistään ja kaikki ole olettamuksia
ja uteliaisuutta oman yritystoiminnan menestykseen risoo sisaruksia.

Jos olisi edes jokin mistä voisi syytää olisin kai jo oikeudessa, mutta eipä ole löytynyt eikä löydy. Se että liiketoiminta hiipui ja maailma muuttuu ei ole minun vika, eli eikös firmoja mene konkkaan jne. Tässä sentään loppu hyvin ja äiti kunnialla hautaan ja rahaa jäikin tilille kaupan lisäksi..

Itse meinaan kyllä tarkkaan miettiä selvityspyyntöihin, joita voidaan käyttää sitten
vastaan, jos jokin muodollinen virhe olisi ja loppuuko nuo kyselyt sitten ikinä?
Loukkaa kovasti, koska 12 vuotta 7/7 tehnyt työtä tunnollisesti yrittäen pitää kyläkauppaa pystyssä.

Mielestäni oman yritystoiminnan penkominen, joka ei kuulu perikunnalle on
aika loukkaava ja allekirjoitukset vahvistaa loukkaavasta tavasta tehdä syyllinen pelkillä arvailuilla, mutta puhdas omatunto ja kirjanpito kertoo että voin yöni nukkua ihan rauhassa, mutta syytökset kyllä vaivaa


Kaupan kirjanpitäjän kanssa koitan saada palaveria ja sisarukset jo valtakirjallaan saavat penkoa kirjanpitoa ihan rauhassa, mutta se sitten
maksaa. Kirjanpitäjä tuskin tuhrii aikaansa väitteisiin. Rahaa se ei penkojille
tuo mutta sitä se vie..

Äänestä

Sinun ei tarvitse heille vastailla mitään onhan perukiirjoitus tehtynä .Osakkeiden osalta semmoinen juttu vanhenee viidessä vuodessa.Siis vanhentunut.Lakimies hoitaa homman ota iisisti.Minua on myös syytelty mitä ihmeellisimmistä asioista eikä niihin näyttöä mutta lakitoimisto hoiti ja saivat nenilleen.Laita pesälle korvaus vaade maksamattomista palkka tuloista..

Äänestä

"Pitääkö yleensä vastailla vai pitääkö ottaa juristia"

Vähän siltä se vaikuttaa, että kysyjän kannattaisi keskustella kuolinpesän jakoasioista jonkun lakia tuntevan kanssa sen verran, että perusasiat tulisi selväksi, muutoin voi vinoutua koko kuvio. Siitä voi sitten jatkaa joko keskinäiseen sopimusjakoon tai pesänselvittäjän avulla. Yleensä yhteistyö ja avoimuus on järkevää näissä, tiettyyn rajaan saakka.

Äänestä

Tee pieni kepponen. Teet omaasi tiliotteesi pari-kolme nollaa lisää kuvankäsittely ohjelmalla. Paremmmalta näyttävän tiliotteen annat vahingossa perintöasioita penkoville.........saat makeasti nauraa nurkan takana.......

Äänestä
  • Kyllä ahneille sisaruksille pitää saada se paskanen loppu ihan asialinjalla vaikka hauskaltahan tuo näyttäisi.. Joskin niin uskomatonta että omat sisarukset voivat niin uskomattoman kateellisia olla, eli siihen en kai totu koskaan.

    No olisinhan varsinainen idiootti, jos en olisi tälläistä arvannut.. Firma oli tiensä päässä ja äitin ehti laittaa jo koko puljun myyntiin ennen kuolemaa, eli kertonee
    että äitini on ollut tietoinen tilanteesta ihan loppuun asti. yli 10v aikana mottoni oli, että pahin vihollinen ei ollut naapuri kauppa vaan oma suku, eli kateus paistoi kuin Naantalin aurinko ja he itse mollasivat jo oman äidin kyläkauppaa.. Toki oli myös motto, jonka loppuun sanoin tutuille..

    Äänestä

ne kolmen vuoden palkat kuuluvat kaupan maksettaviksi, kuvailet että sillä meni huonosti, joten riittääkö rahat? Kun on kyse palkasta niin luonnollisesti pitää maksaa kaikki sivukulut.

Äänestä
  • Kolmisen vuotta sekä emäntä myös pienellä palkalla auttamassa, mutta
    kertakaas, miten on kun firmalla ei ollut autoa ja ajot ajettiin minun autollani mm tukku ja pankkiasioita ym.. voiko laskuttaa...sekä äidin kuoleman jälkeen olin töissä 1kk ja löin ovet kiinni, kun kukaan sisaruksista ei ottanut yhteyttä..Minulle on tullut ja on yhä toimistotöitä ,, valvonta-ilmoitusten tekoa ja teinhän kirjanpidon 4kk äisin kuoleman jälkeen..ja hoidan nyt kp kanssa asioita koskien sisarusten penkojaisten kunniaksi, eli voinko ed laskutta aja miten?? Jos laskutta avoinko laskuttaa oman hinnastoni mukaisesti? Auttakaas ken tietää!

    Loppuun: Yrityksen tilille jäi reilut 10 000e rahaa pesälle velkojen jälkeen, eli
    siltäosin mitään suuria velkoja tai maksamattomia laskuja ei ollut tuon saldon aikaan. ( veroja ja vak.yhd. sekä eläkemaksuja palautettiin liikasuorituksena) Itse olen ylpeä työstäni äisin kaupassa ja kaikki mahdollinen tehty homman pyörittämiseksi vaikka yrittäjän omasta kukkarosta paljon meni, mutta lupasin äidilleni ettei firma mene konkkaan ja äiti saa kuolla kauppiaana.

    No nukkumana voi mennä koska vaimon kanssa tietää, että kaikki tehty oikein ja kirjanpito on ajantasalla, eli jos firmalla on mennyt huonosti, kuten kyläkaupoilla lähes kaikilla niin se on vaan pakko hyväksyä onhan vuosi 2013.

    Kiitos kaikille jälleen siellä jotka antavat apua tulevaan ja nyt jo paljon saanut voimia ahneita ja kateellisia sisarien kanssa puuhasteluun.

    Äänestä

Kun tilanne on noin monikerroksinen sillisalaatti, niin hommaa itsellesi asianajaja. Se maksaa, mutta tuollaista pesää perattaessa tulee halvemmaksi.

Äänestä

Mitä olitte sopineet että suostuit tekemään kolme vuotta palkatonta työtä? Tuo hieman oudoksuttaa, ja luulen että verottajaakin kiinnostaisi.

Äänestä
  • Palkkaa ei kertakaikkiaan pystytty maksamaan, eli taannehtivasti sovittu. Toki viikkotunnit oli jopa yli 80h/vko tyyliin 7/7 (kauppa auki jokapäivä) . Ansiotyö oli omaishoitaja sekä lisäksi oma yritystoiminta sekä omat pääomatulot. Verottaja ei ole kysellyt mitään, koska epäselvää ei ole ollut. Puolisolla samoin oma yritys.

    Äänestä

  • Kauppiaanpoika kirjoitti:

    Palkkaa ei kertakaikkiaan pystytty maksamaan, eli taannehtivasti sovittu. Toki viikkotunnit oli jopa yli 80h/vko tyyliin 7/7 (kauppa auki jokapäivä) . Ansiotyö oli omaishoitaja sekä lisäksi oma yritystoiminta sekä omat pääomatulot. Verottaja ei ole kysellyt mitään, koska epäselvää ei ole ollut. Puolisolla samoin oma yritys.

    Mikä on kaupan yritysmuoto, ja kykeneekö se nyt maksamaan palkkarästit?

    Äänestä

  • 9+6 kirjoitti:

    Mikä on kaupan yritysmuoto, ja kykeneekö se nyt maksamaan palkkarästit?

    Ky. Enpä tiedä miten menee, jos tili hupenee kuiviin, kun kyläkauppa kiinni jo 6kk. Perikunnan nimissä oleva firmaa ei edes ole lopetettu vaikka useasti siitä maininnut..Miksi pitää firmaa, joka ei ole toiminnassa? Itse jos voisin maistaraatti
    ja averottajalle tieto , eli lopettamisilmoitus..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauppiaanpoika kirjoitti:

Työskentelin äidin kyläkaupassa yli 10v ja nyt kun perunkirjoitus ohi ja alkaa "penkojaiset", eli selvityspyyntöä tuli kotiin tuotuna veljeltä.

Kyse hiipuneesta kyläkaupasta ja äiti ehtikiin jo ennen kuolemaansa laittaa koko kyläkaupan myyntiin, mutta perikunnalla dollarinkuvat silmissä ja pengotaan miten raha aolisi jotenkin voinut minun syystä hävitä vaikak kirjanpito on ajantasalla ja kaikki tehty niinhyvin, kuin voinut aikaannähden.

Sisarukset elävät aikaa, jolloin ei ollut kilpailua eikä muita ajanmuuttuessa
koko vähittäiskauppa muuttunut täysin, kuin joskus 70-luvulla.
Nyt kauppa kiinni ja tyhillään perikunnan nimissä. Toki kauppa ei ole ollut
viimeiseen 20v mikään "kultakaivos" mutta yritystä riitti loppuun asti.

Miten tälläisiin juttuihin tulisi nyt vastailla, eli jos kysytään lisää kysytään ja homma on hieman pengotaan jopa minun henk.koht tasolle, joka kummaksuttaa. Pitääkö yleensä vastailla vai pitääkö ottaa juristia.. Veli
jultteli että lakimies 175e h alkaa selvittää jne. Joudunko minä maksamaan jos joku alkaa penkomaan jonnenjoutavia asioita? vai maksaako perikuta??
vai veli, joak penkoo?
Kirjanpito on ollut katselmuskessa ja siltäosin heikko liiketoiminta on ollut
kaikkien tiedossa j aloppu olisi tullut vaikkei äiti oloisi vielä edes kuollut.
Syy aukioloon oli maksaa vastikkeet j ajuoksevat kulut sekä tietty odotus paremmasta, mutta taantuma ym vaikuttivat vain huonompaan suuntaan.

Miten olen siis tilivelvollinen nyt perikunnalle, kun perunkirjoituskin tehty.

Selvityspyyntöä mm.

Äidin myymistä pörssiosakkeista, jotka äiti myi n.8v sitten (henk.koht ja yritys)
Äidin myymästä asunnosta samoin myi noin 8v sitten (henk.koht)
Kirjanpitoasioihin selvennyksiä mm remontointi hankinnat 8v sitten, joita
en tarkkaa muista, mutta kaikkihan on kirjanpidossa, jonka olen hoitanut
loppuunasti ja hieman yli äidin kuoleman.
Liekö niin, että kirjanpito laskuttaa sitten perikuntaa jos pengotaan joitakin tälläisiä aika ihmeellisiä asioita, (tiliotteet sisaruksilla jo olemassa niin yritystoiminnasta, kuin henk.koht) Toki äidilläni kaiketi ollut ihan itse valta
tehdä rahoillana mitä tykkäsi?

Minun yritystoiminnan kyselyt, joka ei liity mitenkään perikunnalle ;
Miksi toimialana on polttoainemyynti?
Miksi olen pystynyt ostamaan talon 3v sitten vaikka ei ansiotuloja
(oma yritys ja liiketoiminnan pääomatulot)
Miten olen pystynyt hankkimaan sijoitusasuntoa jne.. omalla liiketoiminnalla.

Olen tehnyt 3v palkatta töitä ja miten palkkoja voisi saada maksuun perikunnalta, jos saa? Tarkoitus maksaa taannehtivasti myöhemmin, jos yritystoiminta elpyy jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu