Myin kämpän viikko sitten ja maksoin lainat pois. Rahaa jäi kouraan velkojen maksun jälkeen noin vajaa 400.000 eur. Mitäs nyt kannattais tehdä. Pitäiskö ostaa yksiö vai rakentaa omakotitalo vai asua vuokralla ja kattoa miten tilanne kehittyy. Onko järki ideoita?
mitäs nyt kannattaa tehdä
kämppä myyty
142491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomen pankki :
Mitä asunnontarvitsijan kannattaisi sitten tehdä tilanteessa, jossa kuplan synnystä tai puhkeamisesta ei ole täyttä varmuutta?
Heikki A. Loikkanen neuvoo siirtämään asunnonostoa siinä tapauksessa, että tähtäimessä on ensiasunto tai nykyistä suurempi osake.
"Kun näkymät ovat epävakaat, ensiasunnon ostajan kannattaa ainakin jonkin aikaa pysyä vuokralla. Silloin välttyy tilanteelta, että ostaa kalliilla ja lainojen arvo ylittää asunnon hinnan jonkun vuoden kuluttua", Loikkanen sanoo.
Vuokra-asuminen on toki useimmiten kalliimpaa kuin omistusasuminen.
"Toisaalta hinnanero on eräänlainen vakuutusmaksu siitä, että ei menetä rahojaan, jos asuntojen hinnat lähtevät pian laskuun", Loikkanen sanoo.
Ison asunnon omistajan taas kannattaisi periaatteessa muuttaa pienempään tai jopa vuokralle. Vapaaehtoisesti pienempään asuntoon tai vuokralle muuttavia ei kuitenkaan perinteisesti ole ollut.
"Edes iäkkäämmät suomalaiset eivät halua purkaa asuntovarallisuuttaan, vaikka lapset ovat muuttaneet pois kotoa ja osa tiloista on käynyt turhaksi", Loikkanen kuvailee.
Takalakin ennustaa ongelmia ison asunnon ostajille.
"Nyt ovat myyjän markkinat ja asunnot ovat ylihintaisia. Jos asunnon ostaa tietoisesti ylihinnalla ja myy sen myöhemmin, kärsii siitä pääomatappioita. Jos pääomatappioita ei halua, pitää asunnon ostaneen odottaa seuraavaa hintapiikkiä", Takala sanoo.
Vaihto isompaan asuntoon voi Takalan mukaan kuitenkin olla perusteltua, jos ostaja on löytänyt toiveidensa kohteen ja pankki antaa lainaa pienellä marginaalilla.
"Pienempään asuntoon vaihtaminen on tällä hetkellä vaihtoehdoista suositeltavin; tai vielä parempi olisi siirtyä kokonaan vuokralle, jos mahdollista", Suomen Pankin ekonomisti sanoo.
Mäkin myin Vesalan yksiöni pois viime viikolla. Sain kahisevaa 800 000 euroa, enkä tiedä mitä rahalla tekisin. Ajattelin siis kysyä asiasta tällä palstalta alati surffaavilta rahoitusalan asiantuntijoilta.
Mitä tehdä rahoilla? Vaihtoehtona on kaksion ostaminen Helsingistä tai omakotitalon hankkiminen Filippiineiltä. Filippiinivaihtoehto on siitä kiva, että fyffenderiä jää loistotalon oston jälkeen vielä 700 000 euroa elämiseen. Vois nääs ryhtyä eläkkeelle jo 25-vuotiaana.
Eli kumpaa vaihtoehtoa suosittelette? Ilman neuvojanne kallistun kaksion ostoon Helsingistä, sillä Suomi on maailman paras paikka asua. Onhan?
Minäkin myin autokatoksen jakomäestä ja sain siitä tuohta 800 000€.
Ehkä nyt vuokralle?
Kuulehan, Sappinen, mulla on idea.
Veljeni nimittäin myi Kontulassa polkupyöräpaikkansa taloyhtiön telineestä ja kuittasi 900 000 euroa osuutensa luovuttamisesta.
Pannaan rahat yhteen ja ostetaan 2 500 000 eurolla kolmio Kalliosta! Saadaan hyvä kämppä, kaikilla on katto pään päällä ja jos remontoidaan boksi itse, voidaan saada kiva soluasunto. Vuokrataan vaikka vaatehuone jollekin opiskelijalle ja tehään bisnestä.
Etsin kirkasta tähteä suomalaiselle bisnestaivaalle. Tule.
Mäkin myin kun odottelen romahdusta, koska sehän tulee ihan kohta, eikös? Sain paljon rahaa ja nyt meen vuokralle (700e/kk) betonihelvettiin, se on hyvä paikka asua. Hirvee muuttorumba tässä kyllä on ison perheen kanssa, mutta kun se romahdus tulee! Lapsistakin kasvaa epätasapainoisia vuokralähiölapsia, mutta kun se romahdus on tulossa, niin nyt me muutetaan vuokralle! Te sanoitte jo pari vuotta sitten, että romahdus on jo ovella... muutan siis vuokralle... kiitos teille viisaat ihmiset!
ei kaikkea kannata uskoa romahduksesta on puhuttu ja hinnat jonkun verran laskee , siltikään ei kannata maksaa 700e vuokraa.
Et voi omistaa Filippiineillä asuntoa. Toisaalta, jos hommaat muijan/miehen sieltä, niin voit laittaa sen nimiin.
En tiedä paljonko tarvitset tilaa, mutta itse ostaisin snadin keskustasta kaksion johon ottaisin näillä korkotasoilla maksimilainan (eli omarahoitus mahdollisimman lähellä nollaa). Asuisin siinä itse ja laittaisin pääoman poikimaan parempiin sijoituskohteisiin. Kun korot lähtevät nousuun ja palkansaajilla ei ole varaa ostaa omaa asuntoa, laittaisin kaksion vuokralle ja rakentaisin ökytalon Suvisaaristoon....
Nyt vain odottelemaan romahdusta.
Kysy ensin iteltäs mitä elämältä odotat? Tolla rahalla saat unelma kämpän ihan mistä vaan päin Suomea. Mitä muuta ihminen odottaa elämältään? jos haluat muuta eksoottisempaa tehdä, niin kysy sijoittaja foorumista. Esim. lähteä ulkomaille, mutta tolla summalla et sitä tää loputtomiin, jos et sijoita johonkin.
Otsikossa tuli rikastumsen kaava.
Myy kalliilla, odota ja osta halvalla, niin sitä veloistaan pääsee.
Tahvon järjenjuoksu on tunnetusti hidas mutta jäykkä. Onkohan tässä jotenkin luhvi sisällä???
Akaan taata utelee
"Onko järki ideoita?"
Mene nukkumaan.
Herää.
Haista paska.
hihiihihihih