Parakista

nhuokm

Ilmeisesti tuollaisia tilaelementti taloja tekevät oikein yrityksetkin, mutta voisiko omatoimisesti ostaa parakkirakennuksia ja niistä koota ok-talon?
Kun eikös niitä käytetä muunakin kuin työmaakoppeina yms. väliaikais kouluina..
Eikös niistä ole tehty jopa rivitaloja?
Missähän hinnoissa noi pyörii?

3

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mökki vai talo

      Ne on yllättävän kalliita. Jos sattuu löytämään halvalla esim ulko- tai sisäpintavikojen vuoksi, kannattaa ostaa, koska uusiksihan ne pinnat menee jokatapauksessa. Tiedän parikin tapausta, jossa noin on tehty: toinen on autotallina ja toinen on omakotitalona eli ihan kehityskelpoinen idea...

    • Kyllä näin

      Monet tilaelementtitalovalmistajat tekevät, myyvät ja vuokraavat ns. parakkeja yritysten ja kuntien/valtion tarpeisiin. Joten kyllä.
      Useinkaan niiitä ei myydä vaan vuokrataan / leasataan.

      Hinnat ovat ainakin kunnille korkeat. Syykin on selvä, usein silloin kun parakkeja tarvitaan on kyse jostakin sellaisesta tilantarpeesta, mikä on a) kiireellinen b) lain mukaan pakko järjestää. Esim. päivähoidon, koulun ja terveydenhuollon osalta.

      Yksityiskäytössä talovaunut on edukkaita, mutta pysyvään asumiseen niistä ei oikein ole, kun eivät täytä nykyisiä rakennusmääräyksiä tietenkään. Mutta kyllä niillä isommilla jo kesämökin korvaa hyvinkin.

      • likks

        Mitens eikös noissa parakeissa ole seinät ympäriinsä, miten seinät irrotetaan kun elementtejä liitetään?
        Entäs millainen pohjarakenne on parakeissa?
        Eikös noissa jotka tekevät tilaelementtitaloja niin ole hiukan eri periaatteella noi elementit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe