Näin jo Helsingissä tapahtuu !
aloin jo pelätä
35233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Koneinsinööriliiton jäsenkirja on hyvä turva.
Toivottavasti tämä yksittäistapaus ei lisää rasismia maahanmuuttajia kohtaan. Tarvitsemme huutavaan työvoimapulaan tuhansia maahanmuuttajia!
No vastahan yksi somali hakattiin, kun oli erehtynyt kaatunutta mummoa auttamaan.
Linkki?
Näin minäkin sen uutisen. Tapahtui lähellä Pasilan poliisiasemaa ja nämä hakkaaja sankarit olivat olleet kuulusteluissa huumehommista.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288567762040.html
Ei voi olla rasismia jos tekijä mamu ja kohteena suomalainen.
Eikö se vois loppua väkivallan ja rasismin lietsonta näillä sivustoilla? Onko lieksalaiset tosiaan noin typerää ja rasistista porukkaa???
Jaa rasismia? Onko tuo Iltasanomien uutinen rasismia?
Se näkyy olevan verissä tuo rasismin lietsonta Lieksassa. Eivät tule oikein toimeen muualta olevien kanssa, puhumattakaan hengenheimolaisesta kantaväestöstä. Mikä se kun Lieksan miehellä ei ole hyvä olla mitenkään? Onko se joku paska rattaassa vai ahdistaako se muuten vaan? Mene kalaan taikka naisiin, se voisi helpottaa. Koeta nyt löytää joku sopiva rentoutumiskeino, äläkä niitä mamuja hätistele. Siellä on jo muutama mamu paikallinen perhe saamassa lapsia. Annahan elämisen rauha toisille vaikka itseä joku riipoo.
Eihän peräkamaripojat naisiin mee,vaan tumputtaa vessassa ja on katkeria mamuille kun vievät parhaat naiset.
Ei peräkammaripojat naisiin mee, vaan tumputtaa vessassa. Katkeria ovat mamuille, kun vievät parhaat naiset päältä.
Mamuissa ei ole sen enenpää pahennusta herättäviä kuin on lieksalaisissa.Ainaskin luulot on kovia,miksi sanotaan sitä joka niin tekee?Se viisas voi nyt opastaa meitä.Kuulin että kylässä on rikki viisaita,syyttäjiä, tuomareita,onko muita`.?
Ja sää oot tumputtanu niin kauan että tulee viestitkin kahtena.
Kolme mukiloitiin suomalaisuuden takia
20-vuotias nainen
50-vuotias nainen
75-vuotias mies
"Kovin on taas hyysärit hiljaa asiasta, ei taida edes se perinteinen "mutqu mutqu" auttaa. Jos uhreina olisivat olleet ulkomaalaiset niin metakka mediassa olisi hillitön, Persuilta vaadittaisiin rasismin kieltävää lausuntoa, Soinilta vetäytymistä politiikasta, hyysärijulkkikset ja kansanedustajat melskaisivat "nyt riittää", rasismin vastaisia mielenosoituksia ja konsertteja oltaisiin järjestämässä jo huomiseksi (kärjessä populistiset vihervasemmistolaiset politiikot ja Päivi Lipponen). Nyt kukaan ei tuomitse ja ratkuta rasismista sillä vain Suomalainen voi syyllistyä viharikoksiin ja rasismiin, ällöttävää kaksinaamaisuutta."
nimim. jakkel
Kaksinaamaisuus paljastaa ihmisen rehellisyyden tason !
Jokainen päätelköön itse minkä arvosanan rehellisyydestä ansaitsee meidän omat kotikutoiset päättäjämme ja virkamiehet.
Täällä tekstejä poistattaa joku ihminen, joka hyötyy maahanmuutosta (veikkaukseni on demari tai sosisslivirkailija). Viestithän ei koske välttämättä maahanmuuttajia vaan esimerkiksi sosiaalivirkailijoiden tekemiä virkavirheitä ja sellaiset viestit häviää täältä kuin tina tuhkaan.
Yksi nopeasti häviävä viesti on, kun kertoo tiliote mamun (hänen jonka tilille kaupungilta tuli 1800€/kk) rahansiirroista, kuinka tämä osuuspankin tilille 1800€/kk rahaa saava ihminen lähettää reilun kuukauden aikana rahanvälitystoimiston kautta rahaa afrikkaan. Tämä tilisiirto tapahtuu taas nordean kautta, joten annetaanko maahanmuuttajille vähän liian löyhästi rahaa, jos ei seurata miten raha siirtyy toisten pankkejen kautta muihin maihin.
Btw. Jos joku poistattaa tämän viestin valheena, niin voi ensin laittaa tänne sähköpostiosoitteensa, että voin postittaa kuitit rahansiirroista :)
Auta armias, jos ja kun se joskus tapahtuisi täällä lieksassa,että "nämä" alkavat hyppiä silmille!
Se olisi lähtölaukaus...ONGELMILLE!
Englannissa tapettiin 25vuotias sotilas,,,,ja tappaja sanoi silmä silmästä.....
ja ranskassa puukotettiin toista sotilasta.
Ja tekijänä oli .........................................................?
Mitä lie ko. sotilaat sanoneet tappamilleen ihmisille afganistanissa?
Jospa tapettu sotilas ei ole tappanut ketään?
NATO taitaa olla pahasta jos muslimit tappavat maiden osallistumisen takia jäsenmaiden kansalaisia yleistäen kaikki pahoiksi länsimaalaisiksi tappajiksi?
Juuri näin! NATO on pahasta, koska se houkuttelee fundamentalisteja iskemään jäsenmaihin. Jos britit ja ranskalaiset olisivat pysyneet kotonaan näin ei tod. näk. olisi käynyt.
Tod.näk.
Toisaalta,eikö siellä usassakin voida ajatella samoin:kun ei kerran saada apuja,mitä me sinne eurooppaan lähetetään omia kansalaisia tapettavaksi.Hoitakoon homman,kuten parhaaksi näkevät.
Muistakaa vaan yksi vinkki lieksalaiset.
Mitä ystävällisempiä olette "maahanmuuttajille" niin sitä varmemmin ne rahtaa puoli sukua myös Lieksaan.
Mitä nuivempia olette heille sitä varmemmin he muuttaa Helsinkin ghettoihin.
Silkkaa rasismia ja tyhmyyttä. Tästä peräkammarinpoikien tyhmyydestä on kirjoitettu näilläkin palstoilla. On muuten depiiliä jengiä. Kyllä hävettää olla ihminen kun teitä ajattelee.
Vittu, mä kirjotin justii väärin :''DDd Huhhuh... on välil pienii keskittymisongelmii. Mikähä mun päässä nykii?
Mene hoitoon!
Mä oon jo hoidos vaan ei tunnu tehoovan.
Eikä kaikille koneinsinööreille kuitenkaan ole töitä Lieksassa.
I. idiootti, etsi elämä!
Koneinsinööreillä pyyhkii Britanniassa aivan yhtä huonosti kuin kaikkialla muuallakin. Institute for Public Policy Research -laitoksen tietojen mukaan 71% Britannian koneinsinööreistä, joiden määrä liikkuu 90 000 ja 200 000 välillä, on työmarkkinoiden ulkopuolella. Työikäisistä 19% on työssä, ja 10% etsii työtä. Yllättäen nämä ovat suunnilleen samat prosenttiosuudet kuin Suomessa.
Kaikista Britannian kansallisuusryhmistä koneinsinöörit tekevät vuosituloissa mitaten pohjanoteerauksen. Vastaavasti heidän tukiriippuvuutensa on kaksi kertaa suurempi kuin seuraavaksi tulevan ryhmän, Turkin insinöörien.
Kotouttamista pitää tehostaa, ettei meillä kävisi niin.
Korkeasti koulutetut lähtevät suurempiin kaupunkeihin työpaikkojen perässä, kun Lieksassa ei niitä ole. Lieksaan jäävät vain heikommin koulutetut.
Korkeakoulun käyneet menevät kaupunkeihin työn perässä. Mahdollisesti osa. Lieksan kokoisessa paikassa ei ilmeisesti niin suuri tarve korkeakoulun käyneille. Eihän kaikki "koneinsinööritkään" ole korkeakoulututkintoa suorittaneet. Voi olla ihan hyvän kokonen lisä Lieksan tarpeisiin, mikä koneinsinööri porukasta jää loppupelissä jäljelle paikkakunnalle.
eikös lieksassakin inssit ole käyttäneet sylkemis kulttia isäntiä(ruokkijoita) kohtaan ?