Koiran oudot märkäalueet..

Apua.. Huomasin juuri koirallani hännän yläpuolella ison, ainakin puolennyrkin levyisen, liimamaisen alueen turkissa.. Vedellä ja varovasti sormin rapsuttelin alueen pois, ja alta paljastui punoittava, verestävä iho-alue. Mikä on? Koira ei nuole/rapsuta aluetta ja karva oli niin kiinniliimautunut turkkiin, että olisi varmaan aiheuttanut mätimistä, ellen olisi sitä nyt huomannut!
819491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koiraa näkemättäkin uskaltaisin veikata hot spotia eli akuuttia kosteaa dermatiittia. Kannattaa heti leikata/ajaa karvat pois alueen ympäriltä, jotta iho pääsee tuulettumaan. Desinfioi tulehdusaluetta muutaman kerran päivässä Betadine-liuoksella, äläkä anna koiran nuoleskella sitä.

Jollei vaiva ota helpottaakseen kotikonstein, hae eläinlääkäriltä antibioottiresepti.

Äänestä
  • Yksinkertainen hyvä keino, karvat alueelta pois, apteekista kuivattavaa puuteria joka sopii märkiviin haavoihin sekä tukkakuivain jolla haavaa kuivatetaan ainakin pari kertaa päivässä. On toiminut meillä, antibiootteja emme tarvinneet.

    Äänestä

  • takareisi kirjoitti:

    Yksinkertainen hyvä keino, karvat alueelta pois, apteekista kuivattavaa puuteria joka sopii märkiviin haavoihin sekä tukkakuivain jolla haavaa kuivatetaan ainakin pari kertaa päivässä. On toiminut meillä, antibiootteja emme tarvinneet.

    Bacibact -pulveriako tarkoitat? Toimii paikallisena antibioottina varsinkin märkivissä ihotulehduksissa. Erinomainen vinkki, kiitos lisäyksestä.

    Äänestä

  • häiriö kirjoitti:

    Bacibact -pulveriako tarkoitat? Toimii paikallisena antibioottina varsinkin märkivissä ihotulehduksissa. Erinomainen vinkki, kiitos lisäyksestä.

    Häiriölle joo just sitä Babiback pulveria, ja eilen unohdin tuon Betadine liuoksen mainita. Ihottuma paranee nopsaan kun vielä rapsuttaa parantunutta kuollutta ihoa pois että uusi iho saa ilmaa.

    Äänestä

Omalla koirallani oli samanlainen mutta iho ei verestänyt. Näytin eläinlääkärille ja syy ei selvinnyt mutta itse huomasin sen johtuvan öljystä, jota lisäsin ruokaan. Kun jätin öljyn pois loppui märkiminenkin. Jos iho näyttää ärtyneeltä, edellisen viestin ohje on hyvä. Jos sinä lisäät koirasi ruokaan öljyä, koitahan jättää pois.

Äänestä

Hot spot.

Jos koirasi tykkää kastella itseään, huolehdi turkin kuivaukseta tai leikkaa näin kesäksi turkki pois. Leikkaa läiskä kaljuksi ja desinfioi esimerkiksi Septidinillä joka ei kirvele, ja hae eläinlääkäriltä Fucidinin tapaista rasvaa, tai apteekista reseptivapaata Bacibactia (koira ei saa nuolla rasvaa).

Tämä on tiivisturkkisten ongelma. Ei sitä öljyt aiheuta. Tiivis turkki ja kosteus joka ei kuiva. Kesällä syytä harjata usein, jotta turkki ilmastoituu ja huomaa läntit.
Koira tarvitsee öljyä ja rasvaa. Voit ehkä vaihtaa merkkiä. Jotkut vannoo jonkun Eforionin nimiin. Kalaöljy voi tehdä allergiaa. Itse annan tavallista rypsiöljyä hyvin herkälle koiralleni (ohut turkki, allerginen).
Ei muuta kuin leikkuri soimaan ja turkki kesäksi pois, jätät pienen senttisen turkin.

Äänestä

Kirjoitin tuossa juuri äskettäin tuohon toiseen aiheeseen.,jossa puhuttiin homeopatiasta Atopian hoidossa,että minä sain omalta koiraltani ainakin hotspotin paranemaan keitettyyn veteen laimennetulla Ehchinaforssilla nimeltään Bioteekin Auringonhattu uutteella,jota laitoin noin 10-12 tippaa noin puolikkaaseen kahvikupilliseen keitetyn ja jäähdytetyn veden sekaan.Ja siihen kastoin sitten pumpulin ja pyyhin ainakin kolme kertaa päivässä sen märkivän alueen puhtaaksi siitä märästä ja niin se alkoi hyvin siitä sitten parantua.
Ja tuo aine Echinafors eli Auringonhattu uute on siitä hyvä aine myös ettei sitä tarvitse varoa jos koira sattuu sitä nuolemaan, sillä sitähän voi ihan hyvin ottaa sisäisestikin myös.Oma koirani aina hyvin himokkasti halusi sitä nuollakin siitä pumpulista kun olin sen hotspotin sillä pumpulilla pyyhkinyt,joten koirani sai sitä uutetta samalla hiukan sisäisestikin sitten myös,joten liekö silläkin ollut ehkä jotain vaikutusta asioihin myös.Kannattaa ainakin kokeilla sillä meillä se auttoi kyllä tosi hyvin.

Äänestä

Meillä koiran haavat ja tulehdukset iholla on hoidettu pihkavoiteella. Aina on auttanut. Samaa pihkavoidetta voi käyttää myös ihmisille. Lisävarmuutta pihkan tehosta sain, kun YLE:n uutisissa oli juttu LL Arno Sipposesta, joka tekee väitöskirjaa pihkahoidosta.
http://yle.fi/uutiset/pihkasta_tuli_huippulaake/5069722

Me on ostettu pihkavoide nettikaupasta saunalahja.fi Niitten pihkavoide on sopivasti levittyvää. Ja varmaan noita voiteita saa apteekistakin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mätäkoira kirjoitti:

Apua.. Huomasin juuri koirallani hännän yläpuolella ison, ainakin puolennyrkin levyisen, liimamaisen alueen turkissa.. Vedellä ja varovasti sormin rapsuttelin alueen pois, ja alta paljastui punoittava, verestävä iho-alue. Mikä on? Koira ei nuole/rapsuta aluetta ja karva oli niin kiinniliimautunut turkkiin, että olisi varmaan aiheuttanut mätimistä, ellen olisi sitä nyt huomannut!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu