Lista kelvottomista vuokralaisista

kunnollisia etsivä

Onko jossain saatavilla lista missä on nimet ja muut tiedot kelvottomiksi osoittautuneista vuokralaisista?
Jos ei, perustakaamme se tämän avauksen jatkoksi!
Koko nimi ja synymäaika, syy kelvottomuuteen, esim. epäsiisti, rikkoo paikkoja, ei maksa vuokraansa, meluaa ym...

14

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiksuja etsivä

      Laitappa siis ensimmäisenä nimesi listaan, syyksi kelvottomuuteen : totaalinen urpo

    • selviääkö sakoilla

      Mikäs onkaan rangaistus laittoman rekisterin pitämisestä?

    • kohtuus molemmin puo

      Olisikohan kohtuullista että ylläolevat pysyisivät valituksineen siellä "vuokralaisten puolella" Kelvottomat vuokrakaiset aiheuttavat tosiaan melkoisia vahinkoja vuokranatajille. Olisi erittäin hyvä jos saataisiin julkinen rekisteri em ongelmaan. Se ei voisi tietenkään perustua vuokranantajan mielipiteeseen vaan esim. siihen että on häätöpäätös tai vastaava oikeuden päätös. Vuokralaist ei ehkä tykkää...?
      Onhan muitakin vastaavia, esim. maksuhäiriöistä.

      • laki ja oikeus

        Silloin kun mitään järkevää oikeaa asiaa ei enää ole niin näillä palstoilla yleensä ruvetaan inisemään että nyt tuli teksti väärälle palstalle tai toinen on että sinulla on tekstissäsi kirjoitusvirheitä. Aloittajan ehdotus oli täysin idioottimainen ja lainvastainen, ihan yhtä hyvä olisi ehdotus vuokranantajalistasta, siihen voitaisiin laittaa epäkelpojen ja filunkien vuokranantajien tiedot, eikä se tietenkään perustuisi vuokralaisten mielipiteisiin vaan oikeuden päätöksiinl. Voi tsiisus mitä ehdotuksia kaikkien päähän oikeen tuleekaan.


    • 2010

      Tämmöinen lista olisi hirmuhyvä.

      Pitäs vaan saada jollekkin EU:n ulkopuolella olevalle serverille / palveluntarjoajalle.

      Kyseiseen tietokantaan voisi myös merkitä kaikki joilla on ollut rosiksia jotenkin asumiseen liittyen.

      Uskon että käyttäjävirta olisi riittävä että mainokset kattaisivat kulut.

      Tästä joku asiansa osaava bittinikkari kehittämään hopi hopi...........

    • muutama asunto on

      Naulan kantaan! Joku asuntosijoittaja jolla on aikaa voisi tehdä tästä bisneksen.
      Kun maksuhäiriöistä saa pitää rekisteriä, miksei häädöistä ym. Itselläkin olisi pari-kolme nimeä heti antaa. Jos kysyy luottotiedot, se kertoo vain osan totuudesta. Jotkut vuokralaiset luulee että voivat maalata, porata ja muutta asuntoa mieleisekseen mielin määrin. Olisin valmis maksamaan rekisterin käytöstä.

    • toinenkin lista

      Vuokranantajista myös pitäisi saada lista, jolle pääsisi jos korottaa vuokraa sopimuksen vastaisesti tai pidättää vakuutta aiheetta.

      • vuokralainen

        Voisin suositella useita hyviä vuokranantajia, mutta on vain yksi, jota todellaakaan en suosittele kenellekään. Tämä eläkeiässä oleva kahjo vetää vaatimuksissaan aivan omaa linjaa. Hän muunmuassa vaati yli 20 vuotta vanhan jääkaapin yhden muovihyllyn rikkoonnuttua vuokralaista ostamaan uuden jääkaappi-pakastimen! Lisäksi hän halusi vuokralaisen maalaamaan ulko-oven kynnyksen, kun siitä oli maali hilseillyt. Vaatimuslista on ääretön, esim. noin 40 vuotta vanhassa ammeessa olevan jäljen korjaamista. Lisäksi hän tekee vuokrasopimuksia, jossa määritellään lain vastaisesti asukkaalle korvausvelvollisuus koneisiin, jotka ovat tietenkin vuokranantajan vastuulla. Hän siis koittaa kaikkea mahdollista, mutta eihän nuo mene läpi kuin kokemattomalta vuokralaiselta.
        Nyt tämä sekopää on vuokraamassa asuntoa ainakin Punavuorenkatu 23:ssa. Älkää vuokratko tältä kaverilta mitään!


      • Tapaus nro x
        vuokralainen kirjoitti:

        Voisin suositella useita hyviä vuokranantajia, mutta on vain yksi, jota todellaakaan en suosittele kenellekään. Tämä eläkeiässä oleva kahjo vetää vaatimuksissaan aivan omaa linjaa. Hän muunmuassa vaati yli 20 vuotta vanhan jääkaapin yhden muovihyllyn rikkoonnuttua vuokralaista ostamaan uuden jääkaappi-pakastimen! Lisäksi hän halusi vuokralaisen maalaamaan ulko-oven kynnyksen, kun siitä oli maali hilseillyt. Vaatimuslista on ääretön, esim. noin 40 vuotta vanhassa ammeessa olevan jäljen korjaamista. Lisäksi hän tekee vuokrasopimuksia, jossa määritellään lain vastaisesti asukkaalle korvausvelvollisuus koneisiin, jotka ovat tietenkin vuokranantajan vastuulla. Hän siis koittaa kaikkea mahdollista, mutta eihän nuo mene läpi kuin kokemattomalta vuokralaiselta.
        Nyt tämä sekopää on vuokraamassa asuntoa ainakin Punavuorenkatu 23:ssa. Älkää vuokratko tältä kaverilta mitään!

        Niin, tuo tapaushan oli sellainen että vuokrattaessa asunnossa oli upouusi jääkaappipakastin ja kun vuokralainen oli lähdössä, sieltä löytyi 20 vuotta vanha, toimimaton jääkaappi.

        Kynnyksen maalaaminen oli vain osa vaatimuksesta siitä että vuokralainen oli kirveellä veistänyt ison loven kynnykseen jotta sai varastettua sähköä rappukäytävästä. Sähköjohto oli vedetty oven alta sitä lovea pitkin. Pistokkeen puuttuessa liitos oli tehty suoraan kellarin valaistukseen menevään sähköjohtoon. Hienosti oli listoilla peitelty kaikki, kesti kauan ennen kuin huomattiin, ja vain siksi kun joku kiinnitti huomion siihen että kellarissa palaa aina valot.

        Ammeessa oleva jälki oli kiviporalla tehty reikä, johon oli ollut tarkoitus kiinnittää ties mikä vuokralaisen haluama saippuateline tms.

        Vuokrasopimuksessa todellakin vuokranantaja on luetellut sähkökoneet jotka huushollissa on, näin on menetelty mainitun jääkaappijupakan jälkeen. Korvausvelvollisuus perustuu siihen jos vuokralainen vie laitteen pois huushollista palauttamatta sitä.


    • Ei onnistu

      Aloittajalle pientä aivopähkinää että miten sitten ihmiset varmistavat että kirjoitetut asiat NIMETTÖMÄNÄ (vain nimimerkillä) pitävät paikkansa? Siis voisinhan aloittajastakin (jos tietäisin henkilöllisyyden) puhua ihan kaikkea perätöntä ja mustamaalata kostoksi jostain mitättömästä riidasta, joka ei edes liity mitenkään vuokraamisen maailmaan. Listan väärinkäytön mahdollisuus olisi siis todella suuri.

      Eli miten varmistetaan listan REHELLISYYS? Ei kuule onnistu nettikirjoittelun avulla. Sen takia on sitten oikeuslaitos miettimässä näitä asioita ja tarvittaessa antamassa tuomioita MOLEMPIA OSAPUOLIA kuullen...

    • säästöä joka sekuntt
    • Vantaa3

      Tori sivustolla kolmihenkinen huijariperhe hakee asuntoa omalla perhekuvallaan. Varokaa näitä !!!

    • joskuseiaina

      Luottohäiriö ei välttämättä tarkoita huonoa vuokralaista...
      Luottohäiriörekisteristä voi katsoa, mistä häiriö johtuu,jos ei ole merkintää maksamattomista vuokrista, tai mitään mikä liittyy asumiseen ja jos hakija on ennenkin asunut vuokralla, asia ei mielestäni ole ongelma.

    • Eikös vuokralaisesta ja hänen vuokranmaksukyvystään saisi aika hyviä tietoja entiseltä vuokranantajalta. Ainakin minä kerron uudelle vuokralaiselle ennen vuokrasopimuksen tekoa, että tarkastan luottotiedot ja edellisen vuokrasuhteen. Jos tulevalla vuokralaisella on puhtaat jauhot pussissa ei hänellä ole varmaan mitään syytä kieltää tietoja kysymästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe