Olisiko kenelläkään kokemusta jälkikieltäytymisestä. Miten se käytännössä tehdään? Mitä siitä seuraa? Suoritin armeijan lukion jälkeen ja vasta nyt olen herännyt miettimään asioita ja todennut, etten halua olla missään tekemisissä organisaation kanssa, joka kouluttaa tappamaan. Luulen, että on molemmin puolinen etu, ettei minun tarvitsisi osallistua kertausharjoituksiin. Eikös jälkikieltäytyminen vapauta kaikesta rauhan ajan palveluksesta? Entä kutsuttaisiinko minut kuitenkin sotatilan vallitessa palvelukseen?
Jälkikieltäytyminen
res vänr
6857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Reservistä voi kieltäytyä hakeutumalla täydennyspalvelukseen. Hakemuksen voi jättää koska vain varusmiespalveluksen jälkeen. Hakeminen tapahtuu täyttämällä täydennyspalvelushakemus (sama kaavake, jolla haetaan myös siviilipalvelukseen) ja toimittamalla se "oman" sotilasläänin esikuntaan tai Lapinjärven siviilipalveluskeskukseen. Lomaketta saa yllämainittujen paikkojen lisäksi myös Aseistakieltäytyjäliitosta. Hakemuksen jätettyäsi sinut on vapautettu Suomen armeijan reservistä rauhan ajaksi.
Lain mukaan ne, jotka hakevat täydennyspalvelukseen silloin kun on voimassa oleva kutsu kertausharjoituksiin, kutsutaan automaattisesti ns. täydennyspalvelukseen. Muut kutsutaan työministeriön harkinnan mukaan. Viime aikoina täydennyspalveluksen järjestämisestä vastaava Lapinjärven koulutuskeskus on harkinnut oikeaksi kutsua kaikki.
Täydennyspalvelus on viikon mittainen maastoleiri, jonka aikana toteutetaan jotakin käytännön projektia. Esimerkiksi luonnonsuojelualueiden kunnostus, virkistysalueiden rakentaminen, rakennusten kunnostus ja vesistöjen kunnostus voivat olla täydennyspalveluksen kohteena. Kyse on konkreettisesta ulkotyöstä ja myös yöpyminen tapahtuu paljolti maasto-olosuhteissa. Viiden päivän leiriin sisältyy toki myös tietopuolista ainesta ja ehkä hupipuoltakin. Siviilipalveluskeskus toimittaa tarkemmat tiedot kunkin täydennyspalvelusjakson yhteydessä.
Täydennyspalvelusajalta maksetaan päivärahaa (3,60 €/päivä) ja veronalaista täydennyspalveluspalkkaa samalla tavoin kuin kertausharjoituksissakin.
Täydennyspalveluksesta kieltäytymisestä seuraa oikeudenkäynti ja sakkorangaistus. Sakkojen maksaminen ei vapauta velvollisuudesta osallistua täydennyspalvelukseen - toisin sanoen ne maksettuasi sinut kutsutaan uudelleen. Täydennyspalvelukseen määrätään käytännössä vain kerran." Lähde: http://www.aseistakieltaytyjaliitto.fi/
Eli et voi täysin kieltäytyä. Siirryt paperilla siis käsitykseni mukaan siviilipalvelusmieheksi.
lääkkeet saavat miehen miettimään tuollaista? Liikaa äidinmaitoako?
Asioiden ajattelu omilla aivoilla saa muutoksia aikaan.
oman ajattelun sijaan kyse pikkupoikien neiteilystä.
Kiitos. Pidän tuon mielessäni silloin kun Suomi liittyy NATO:n täysjäseneksi. Anon heti pääsyä täydennyskoulutukseen ja mitätöin sotilasvalani.
Poistavat sinulta ainakin mahdollisen sodanajan upseerin sijoituksen.
Olisi reilua niitä kohtaan, jotka joutuisivat sodanajanorganisaatiossa alaisiksesi.
En haluaisi antaa henkeäni motiiviensa kanssa kamppailevan upseerin käsiin.