Mulla on telewell 200 adsl -modeemi. Siihen pitäisi ilmeisesti ostaa vielä adsl -suodin jos aikoo käyttää tavallista puhelinta samassa pistokkeessa. Onko siihen pakko ostaa juuri Telewellin oma suodin vai käykö muunkin merkkiset?
adsl- suodin
5
2546
Vastaukset
- juuh
juuh kyl käy muutkin merkit , mul esim 2 telewel ja 2 muuta TLSL-022A , yli puolet halvempii oli
- Mikonpoika
Kyseessä on linjaerotin. Se erottaa puhelintaajuuden ja ADSL-taajuuden toisistaan. Uusimmissa ADSL-modeemeissa se on vakiona. Sitä tarvitaan vain jos on lankapuhelinliittymä samassa linjassa.
- Elisalta päivää
Tuosta sai sen kuvan, että mahdolliseti ajattelet, että talon muissa pistokkeissa puhelinlaite toimisi ilman suodatinta. Näin ei asia ole. Kun liittymässä on ADSL, vaatii jokainen siihen liitettävä puhelin tai faxi suotimen. Pelkän ADSL-modeemin voi kytkeä ilman suodatinta, mitään muuta ei. Kaikenmerkkiset suotimet toimivat.
- hfghf
Onko muka näin? Mulla operaattorin sivuilla luki, että vaan ne töpselit joissa on sekä puhelin ja adsl modeemi niin tarvitsevat tuon suotimen. Tarviiko semmonen muka oikeesti laittaa jokaiseen huoneeseen ja puhelimeen ?
- kkk
hfghf kirjoitti:
Onko muka näin? Mulla operaattorin sivuilla luki, että vaan ne töpselit joissa on sekä puhelin ja adsl modeemi niin tarvitsevat tuon suotimen. Tarviiko semmonen muka oikeesti laittaa jokaiseen huoneeseen ja puhelimeen ?
on niin. Tänään juuri asensin ADSL-modeemin ja käytössä on samat piuhat puhelimen kanssa. Modeemin mukana tuli yksi suodin. Talossa on eripuolilla kolme puhelinta ja ostin siksi lisäksi yhden suotimen erikseen. Nyt ilman suodinta oleva puhelin pitää kovaa sihinää ja suhinaa. Lisäksi samassa pistokkeessa oleva numeronnäyttölaite ei toimi kunnolla. ADSL-signaali siis risteilee kaikissa johdoissa ympäri talon. Eli suodin joka puhelimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743153
- 922895
- 512135
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201595Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61369- 151359
- 191324
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141297Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241242