Miksi joillakin lasten vanhemmilla on tapana mesota käskytyksiään lapsilleen...??
Naapuritkin tykkää tuosta tavasta :(
Olen huomannut että rauhallisilla kärsivällisillä ja selkeillä ei liikaa selostavilla vanhemmilla jotka puhuu normaalisti on hyvin käyttäytyvät lapset.
Ja mesoavat vanhemmat opettaa mesontaa myös lapsilleen eli nekin huutaa kurkku suorana. Ja lapset kapinoi huonosti käyttäytyvää vanhempaa kohtaan käyttäytymällä vieläkin vaikeammin.
Ootteko lasten puistoissa kiinnittäneet samaan asiaan huomiota?
Huutaminen
3
143
Vastaukset
- Järki ja pinna
On kiinnitetty. Ja kaupassa perheen asiointi kuuluu toiselle puolelle markettia. Käskytetään, kiristetään kerta toisensa jälkeen, jos et ole kunnolla niin sitä ja tätä...
Lapset on vilkkaita ja haluavat ja kinuavat jne.
Mutta mesoaminen vaan pahentaa asiaa.
Kauppa-asiat hoituvat pientenkin kanssa niin, että menomatkalla sovitaan, miten käyttäydytään ja että ostetaan vain asiat, joita listassa lukee. Jos siinä ei lue lelu tai karkkia, silloin ei osteta. Ja joskus siinä lukee, ja silloin ostetaan. So simple. Sama pätee muihinkin reissuihin, eikä kotonakaan mellasteta miten sattuu.
Mulla on vilkkaat lapset, joten ei ole kysymys siitä, ettei kokemusta ole. Sen vilkkauden voi purkaa monella tapaa, antamalla turvallisesti tilaisuuden juosta, kiivetä ja pelata. Tietty se vaatii vanhemmalta aikaa ja vaivannäköä, mutta onpa mukavaakin yhdessä. - veturiveturi
No on pantu merkille ja etenkin äidin kanssa liikkuessa lapset ovat yleensä juuri oikeita pikkupiruja. Luulen että äidit huutavat apua itselleen jotenkin alitajuntaisesti komentamalla aivan missä tahansa lapsiaan ääneen, jota kyllä varmasti käyttävät yleensä kotonakin. Kyse on siis viasta vanhemmuudessa, joka varmasti näkyy pitkälle.
- monjonm
Täällä huutaja!
myönnän huutavani ja omaavani vielä todella kovan äänen.
Jos menetän malttini niin huudan, komennan lapsen huoneeseen ja minuun iskee välitön katumus.
PYYDÄN AINA ANTEEKSI! sen jälkeen selvitän asian LYHYESTI mistä suutuin ja sovin lapsen kanssa yhdessä jatkosta.
Liian monimutkaisesti on turha selittää lapselle mitään.
Minusta tunteet ja saa näyttää, mutta pitää tietää milloin itse menee kohtuuttoman yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124727Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834469Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1141895- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61179Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671172- 731087
- 721039
- 92978