Hei kaikki,
minulla on Alvar Aallon valkoinen ritiläpenkki joka on käytössä kovin kulunut ja saanut kolhuja. Olen yrittänyt etsiä neuvoja miten voisin itse kunnostaa penkin. Osaisiko jokun auttaa - olisin kiiitollinen kaikista neuvoista.
terveisin
Päivi
Aalto ritiläpenkki & kunnostus
1
3558
Vastaukset
- Doing!
Olet varmaan jo saanut ohjeita ja kunnostanut penkin, mutta tässä yksi neuvo lisää. Se muuten pätee sitten kaikissa vastaavanlaissa maalaustöissä.
1. Pese mööpeli. Liat ja rasvat pois esim. Rensalla, mäntysuopaliuoksella tai astianpesuaineella. Pese niin monta kertaa, että pesuvesi on puhdasta. Huuhtele hyvin. Anna kuivua ainakin vrk.
2. Hio pinta himmeäksi. Tarkoitus on vain tehdä hyvä pohja maalille eikä hioa vanhaa pintaa puhki hampaat irvessä.
3. Kittaa, jos on tarvis. Hio kittauskohdat kitin kuivuttua (lue purkista ohjeet!).
4. Sudi kerros tartuntapohjamaalia. Esim. Otexilla. Pinnasta tulee himmeä, joten siihen tarttuu lähes kaikki maalit. Lue taas ohjeet!
5. Maalaa valitsemallasi maalilla. Tärkeää! 2-3 ohutta kerrosta antaa peittävän ja siistin pinnan. Yksi paksu kökkökerros näyttää myös kököltä. Miten sitten maalaatkin, anna maalin kuivua 1 vrk ennen kuin jatkat maalausta. Ja kun viimeinen kerros on sudittu, anna maalin kovettua rauhassa ennen kuin otat mööpelin taas käyttöön. Lue taas ne ohjeet maalipurkin kyljestä ja usko mitä sanotaan!!!
6. Muista tämä ohje - ole kärsivällinen. Turha hoppuilu saattaa pilata kaikki työvaiheet ja siten koko maalausproggiksen.
Hauskoja maalaushetkiä kaikille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1246602MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535664Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.784423NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun854303Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1024071Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a101189Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978