Valmistutaanko lukiosta ?

Kuinka on ?

mun mielestä reksi aikoinaan sanoi ettei lukiosta valmistauduta miksikään. Onko oikea termi kuitenkin ylioppilastutkinnon suorittaminen tms. ? Jos vertaa esim amiskaa, sieltähän valmistautuu esim. talonrakentajaksi. Eihän ylioppilas mikään ammatti ole.
Ja kyllä molemmilla koulutuksilla puolensa. Oikea termi vaan hakusessa, sain kutsun valmistujaisiin vaikka itse aikoinaan olisin kutsunut lakkiaisiin jos oisin kemut pitänyt.

7

1815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta ylioppilas

      Lukiossa VALMISTAUDUTAAN jatko-opintoihin ja VALMISTUTAAN ylioppilaaksi.

    • Lukio on yleissivistävä koulu, joka antaa laajat valmiudet jatko-opintoihin. Toisin sanoen siis siellä valmistaudutaan jatko-opintoihin. Lukiosta valmistutaan tietysti ylioppilaaksi.

    • Anonyymi

      Lukiosta ei valmistuta. Ylioppilaaksi päästään, ammattiin valmistutaan.

      • Anonyymi

        Todella!
        Mutta se taisi olla aikoja sitten kun ylioppilaaksi vielä päästiin. Silloin kaikki kokeet kirjoitettiin yhtenä keväänä ja samana keväänä päästiin ylioppilaaksi. Jos reputti, oli kirjoitettava uudestaan syksyllä ja niin pääsi ylioppilaaksi vasta syksyllä. Ne oli vähän sellaisia ylioppilaita, ettei niitä juhlittu.

        Nykyään yo-kokeita kirjoitetaan vuositolkulla, kunnes viimein valmistutaan ylioppilaaksi. Ehkä tämä selittää sen "valmistumisen".

        Voi tässä vaikuttaa sellainenkin, että valmistuminen on ikään kuin hienompaa kuin ylioppilaaksi pääseminen. Itse pääsin ylioppilaaksi keväällä 1984 kertalaakista. Kukaan ei "valmistunut" ylioppilaaksi. Se olisi ollut naurettavaa kielenkäytön tuntemattomuutta.


    • Anonyymi

      Yleissivistävä. Lukio on ok investointi. Tosin jäin kaipaamaan taloutta, sen opiskelin myöhemmin.

    • Anonyymi

      Totta puhuen ei lukiosta eikä edes amiksesta valmistuta miksikään. Lukion jälkeen opiskelijalla pitäisi olla jonkinlaiset perusvalmiudet jatko-opintoihin. Ammattiopiston jälkeen opiskelijalla on taas perusvalmiudet opetella työpaikalla tietyn ammatin työtehtäviä; todelliseksi ammattilaiseksi voi sitten päästä viiden vuoden päästä, jos on sattunut saamaan monipuolista kokemusta.

    • Anonyymi

      Minä kävin lukion, sitten amiksen.Lisäopintojakin, ammattimiehen ammattitalous sekä Amk tasoinen lisäkoulutus.

      Ihan työntekijä mutta ammattitaitoa voi laajentaa lisäopiskelulla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe