Moi Kaikki
Kuten jo arvaattekin, olen aloittelija ja kyselenkin veneiden painoja jotta osaan hankkia oikeanlaisen kärryn veneelle jonka hankin lähitulevaisuudessa.
lujitemuovi veneiden painoja tiedustelisin?
ihan kiva olisi saada vinkkejä. :)
Mitä moottorivene painaa?
29
3582
Vastaukset 29
- 352532534
Mitä painavempi, sen laadukkaampi. Esim uttern, 4.90metriä 500kg kone, tai yamarin 5.5m ja 650kg kone
- joonas pilkki eemeli
Unohdin muuten mainita, että kyseessä olisi matkavene meteor , fiskari jne..
painavat varmaan jotain 1000kg- painoa keertyy
Plus polttoane, akut, ankkurit, köydet, muu rompe, ruokatarvikkeet, viinat yms.......
- Tietoviisas
Sanoisin valistuneena veikkauksena että 1000kg vene painaa n. 1000kg.
- Turhaa porinaa
Tietoviisas kirjoitti:
Sanoisin valistuneena veikkauksena että 1000kg vene painaa n. 1000kg.
Voi eläimen käsi. Mitä ihmeen velhoja. Pystytte arvioimaan veneen painon tietämättä veneen merkkiä, konetta ja muuta varustusta. Turhaa huutokauppaa
- niiilokin
Minun lasikuituvene (valkoinen väriltään) painaa 13 000 kiloa. Huomioi se traileria valitessasi.
- paksu muori
Vaimoni painaa reilut 80 kiloa!
- Kiva olla avuksi!
Noin niinkuin yleisellä tasolla veneet ovat suhteessa kevyitä esineitä, koska ne kelluvat.
- kilogramma
joo, mullakin meni kolmen kilon kahvakuula pohjaan. Eli veneiden on pakko olla tätä kevyempiä!! arvioisin max 0,5 kg
- joonas pilkki eemeli
tosiaan pelkkiä urpoja liikkeellä.
Sehän on tosi vaikeeta henkilöiltä kertoa oman veneensä painoja eri merkeiltä.
Samalla näkee ettei monilla ole edes hajua, että mikä mahtaakaan olla vene ja että ne voisi olla jopa eri painosiakin.
Tarkoitus on samalla kartoitaa ja varmistaa myös millaisen veneen laitan.
No onhan se tosiaan paljon pyydetty.- Surpol
No on kyllä melko urpo kysymyskin ja tulet sen huomaamaan myöhemmin. Yhtä hyvä kysymys on, että paljonko omakotitalon rakentaminen maksaa tai sataako ensi talvena paljon lunta. Venemerkkejä on tuhansia ja taas tuhansia joten paras vastaus kysymykseesi on joko: "Käy valmistajien kotisivuilla ja tutki itse" - tai vaihtoehtoisesti: "Vene painaa 0-50 000 kg." Tähänkin voi toki tulla sitten ilkkumaan, että minun vene painaakin 60 000 kg lällistä-lää. Ja homma jatkuu tyypilliseen Suoli24 tyyliin.
Kerroit ensimmäisessä viestissä, että olet jotakin venettä lähitulevaisuudessa ostamassa. Onko se niin hankalaa kertoa millainen se on? Nyt olet "varmistamassa millaisen veneen laitat" (mitä ikinä se tarkoittaakaan käytännössä). Nyt sinua kiinnostaa muiden veneiden painot.
Ohitan kuitenkin urpon kysymyksesi ja vastaan jotain yleistä, mikäli ongelma nyt sitten koski trailerin hankintaa veneelle jota ei ilmeisesti ole olemassakaan.
Soutuvene menee 500kg tai pienemmälle trailerille, pulpettivene 50 hv moottorilla 750 - 1000kg trailerille, pienemmät tuulilasi- / kabiiniveneet 1000-1500 kg trailerille, sisämoottorilla varustetut retki- ja yhteysveneet 1500-XXXX kg trailerille jota varten sinun pitää jo vaihtaa vetoauto raskaampaan ( mielelellään nelivetoon), koska vetoauto ei saa painaa vähemmän kuin vedettävän trailerin massa. Lisäksi pitää olla kuorma-autokortti ja peräkärryn "pikku-e" kun yhdistelmä painaa yli 3500kg. Isoimmat veneet menevät sitten traktorivetoisille ns. satama- / siirtotrailereille ja pidemmät matkat matkataan jo rekka-auton lavalla.
Tyhmät kysymykset joutuvat lähes poikkeuksetta Suoli24 palstalla pilan kohteeksi.
No millase venen sa laitta?
:D
- sdfkjgasfut
Kyllä arvioisin, että puuvene on kuitenkin se ainoa oikea vene. Niitä on tehty tuhansia ja tuhansia vuosia. Kannattaa harkita! Ei varmaan olis tehty ellei olisi paras ainoa materiaali. Muu on markkinamiesten epätoivoista myyntiä ylihinnoilla!
- Anonyymi00017
Puu on todella hyvä venemateriaali, samoin vaneri!
- Anonyymi00015
pitäsi näkyä tekniset tiedot-vene-mootori paketti.mootori esim 100kg+ vene varusteet-max-600kg-renaat-kantavuus-auto-vetokyky.
- Anonyymi00018
Entä jos nuo ei oo tiedossa tai moottori puuttuu?
- Anonyymi00016
Onko vene 500 kiloa painavampi, jos sinne laitetaa 3 satakiloista ihmistä ja 200 kiloa meijerituotteita?
- Anonyymi00019
Mieltä.
Moottorivene painaa aloittajan mieltä. - Anonyymi00020
Kaikki oleellinen löytyy CE-kilvestä
- Anonyymi00021
Missä se sellainen kilpi oikein on?
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Missä se sellainen kilpi oikein on?
Riippuu siitä mihin kiinnitetty. Itsellä ruorin oikealla puolella ja "kumiveneessä" peräpeilissä.
Totuus löytyy kilvestä - Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Riippuu siitä mihin kiinnitetty. Itsellä ruorin oikealla puolella ja "kumiveneessä" peräpeilissä.
Totuus löytyy kilvestäEntä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Entä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?
Uhkaako silloin epätotuudellinen epätosi?
- Anonyymi00025
Anonyymi00023 kirjoitti:
Entä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?
Siitä en sitten mitään tiedä, toisten vehkeistä.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Siitä en sitten mitään tiedä, toisten vehkeistä.
Eikö sun vehkeessä ole CE-kylttiä
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Eikö sun vehkeessä ole CE-kylttiä
Ei, siinä on vaan Prince Albert.
- Anonyymi00030
Siitä ei löydy veneen painoa, oleellinen tieto.
- Anonyymi00028
Alumiini/lasikuitu yhdistelmässä saattaa olla samassa veneessä jopa sadan kilon painoero.amatööri aloittelija ruiskuttaja voi vetää 2,cm aineita kuoreen.
- Anonyymi00029
Mulla on 3,85 metrinen tasaperäinen lasikuitivene, n. 100 kg
Ja 6hp nelitahtiokone n. 24kg.
Purjevene on 5.25m ja painaa viitisensataa - Anonyymi00031
Yamarin 63 HT 130hp, kaikki irtaimisto poistettuna (kiinteinä lisävarusteina liesilämppäri, jääkaappi/pakastin, 100Ah LiFePO4 akku + laturi + invertteri) ja tankit tyhjinä punnittu paino 1330kg trailerilla. Trailerin omapaino virallisesti 288kg, eli veneen painoksi jää 1042kg.
Irtaimistosta tulee äkkiä arviolta 200kg lisää, ja tankkien sisältö 120kg, eli lähtövalmiina ei edes 1600kg traileri riitä, mutta riisuttuna mennään 1500kg trailerilla jotta B-kortti riittää. Retkivarusteet, muonat ja juomat sitten vielä päälle, niin pitäisi varmaan olla 1800kg traikku.
Ankkurina 6kg Vulcan on taannut miehistölle hyvät yöunet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99949Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?158902- 64740
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26692Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47684Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46654- 50638
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30577Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32572Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.37556Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20543- 31541
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee461532- 6496
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489- 43483
- 72480
- 44471
- 31465
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 364437