Mitä moottorivene painaa?

joonas pilkki eemeli

Moi Kaikki

Kuten jo arvaattekin, olen aloittelija ja kyselenkin veneiden painoja jotta osaan hankkia oikeanlaisen kärryn veneelle jonka hankin lähitulevaisuudessa.
lujitemuovi veneiden painoja tiedustelisin?

ihan kiva olisi saada vinkkejä. :)

25

3402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 352532534

      Mitä painavempi, sen laadukkaampi. Esim uttern, 4.90metriä 500kg kone, tai yamarin 5.5m ja 650kg kone

    • joonas pilkki eemeli

      Unohdin muuten mainita, että kyseessä olisi matkavene meteor , fiskari jne..
      painavat varmaan jotain 1000kg

      • painoa keertyy

        Plus polttoane, akut, ankkurit, köydet, muu rompe, ruokatarvikkeet, viinat yms.......


      • Tietoviisas

        Sanoisin valistuneena veikkauksena että 1000kg vene painaa n. 1000kg.


      • Turhaa porinaa
        Tietoviisas kirjoitti:

        Sanoisin valistuneena veikkauksena että 1000kg vene painaa n. 1000kg.

        Voi eläimen käsi. Mitä ihmeen velhoja. Pystytte arvioimaan veneen painon tietämättä veneen merkkiä, konetta ja muuta varustusta. Turhaa huutokauppaa


    • niiilokin

      Minun lasikuituvene (valkoinen väriltään) painaa 13 000 kiloa. Huomioi se traileria valitessasi.

    • paksu muori

      Vaimoni painaa reilut 80 kiloa!

    • Kiva olla avuksi!

      Noin niinkuin yleisellä tasolla veneet ovat suhteessa kevyitä esineitä, koska ne kelluvat.

      • kilogramma

        joo, mullakin meni kolmen kilon kahvakuula pohjaan. Eli veneiden on pakko olla tätä kevyempiä!! arvioisin max 0,5 kg


    • joonas pilkki eemeli

      tosiaan pelkkiä urpoja liikkeellä.
      Sehän on tosi vaikeeta henkilöiltä kertoa oman veneensä painoja eri merkeiltä.
      Samalla näkee ettei monilla ole edes hajua, että mikä mahtaakaan olla vene ja että ne voisi olla jopa eri painosiakin.
      Tarkoitus on samalla kartoitaa ja varmistaa myös millaisen veneen laitan.
      No onhan se tosiaan paljon pyydetty.

      • Surpol

        No on kyllä melko urpo kysymyskin ja tulet sen huomaamaan myöhemmin. Yhtä hyvä kysymys on, että paljonko omakotitalon rakentaminen maksaa tai sataako ensi talvena paljon lunta. Venemerkkejä on tuhansia ja taas tuhansia joten paras vastaus kysymykseesi on joko: "Käy valmistajien kotisivuilla ja tutki itse" - tai vaihtoehtoisesti: "Vene painaa 0-50 000 kg." Tähänkin voi toki tulla sitten ilkkumaan, että minun vene painaakin 60 000 kg lällistä-lää. Ja homma jatkuu tyypilliseen Suoli24 tyyliin.

        Kerroit ensimmäisessä viestissä, että olet jotakin venettä lähitulevaisuudessa ostamassa. Onko se niin hankalaa kertoa millainen se on? Nyt olet "varmistamassa millaisen veneen laitat" (mitä ikinä se tarkoittaakaan käytännössä). Nyt sinua kiinnostaa muiden veneiden painot.

        Ohitan kuitenkin urpon kysymyksesi ja vastaan jotain yleistä, mikäli ongelma nyt sitten koski trailerin hankintaa veneelle jota ei ilmeisesti ole olemassakaan.

        Soutuvene menee 500kg tai pienemmälle trailerille, pulpettivene 50 hv moottorilla 750 - 1000kg trailerille, pienemmät tuulilasi- / kabiiniveneet 1000-1500 kg trailerille, sisämoottorilla varustetut retki- ja yhteysveneet 1500-XXXX kg trailerille jota varten sinun pitää jo vaihtaa vetoauto raskaampaan ( mielelellään nelivetoon), koska vetoauto ei saa painaa vähemmän kuin vedettävän trailerin massa. Lisäksi pitää olla kuorma-autokortti ja peräkärryn "pikku-e" kun yhdistelmä painaa yli 3500kg. Isoimmat veneet menevät sitten traktorivetoisille ns. satama- / siirtotrailereille ja pidemmät matkat matkataan jo rekka-auton lavalla.

        Tyhmät kysymykset joutuvat lähes poikkeuksetta Suoli24 palstalla pilan kohteeksi.

        No millase venen sa laitta?

        :D


    • sdfkjgasfut

      Kyllä arvioisin, että puuvene on kuitenkin se ainoa oikea vene. Niitä on tehty tuhansia ja tuhansia vuosia. Kannattaa harkita! Ei varmaan olis tehty ellei olisi paras ainoa materiaali. Muu on markkinamiesten epätoivoista myyntiä ylihinnoilla!

      • Anonyymi00017

        Puu on todella hyvä venemateriaali, samoin vaneri!


    • Anonyymi00015

      pitäsi näkyä tekniset tiedot-vene-mootori paketti.mootori esim 100kg+ vene varusteet-max-600kg-renaat-kantavuus-auto-vetokyky.

      • Anonyymi00018

        Entä jos nuo ei oo tiedossa tai moottori puuttuu?


    • Anonyymi00016

      Onko vene 500 kiloa painavampi, jos sinne laitetaa 3 satakiloista ihmistä ja 200 kiloa meijerituotteita?

    • Anonyymi00019

      Mieltä.
      Moottorivene painaa aloittajan mieltä.

    • Anonyymi00020

      Kaikki oleellinen löytyy CE-kilvestä

      • Anonyymi00021

        Missä se sellainen kilpi oikein on?


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Missä se sellainen kilpi oikein on?

        Riippuu siitä mihin kiinnitetty. Itsellä ruorin oikealla puolella ja "kumiveneessä" peräpeilissä.

        Totuus löytyy kilvestä


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Riippuu siitä mihin kiinnitetty. Itsellä ruorin oikealla puolella ja "kumiveneessä" peräpeilissä.

        Totuus löytyy kilvestä

        Entä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Entä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?

        Uhkaako silloin epätotuudellinen epätosi?


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Entä jos on kiinnitetty jonnekin ihan vallan muualle?

        Siitä en sitten mitään tiedä, toisten vehkeistä.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Siitä en sitten mitään tiedä, toisten vehkeistä.

        Eikö sun vehkeessä ole CE-kylttiä


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Eikö sun vehkeessä ole CE-kylttiä

        Ei, siinä on vaan Prince Albert.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      49
      5484
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      74
      4181
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      35
      3518
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      62
      3323
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3312
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      106
      2798
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      128
      2229
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      57
      2225
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      29
      1609
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      32
      1452
    Aihe